Přilákejte na svou zahradu ohnivého brouka. Je jediný, který vám úrodu pomůže zachránit, nikoli zlikvidovat

Zahrada je domovem také zástupců hmyzu. Mnozí brouci, jako třeba páteříček sněhový, jsou dravci a jejich kořistí jsou další zástupci členovců, kteří by jinak na zahradě škodili.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože má člověk pocit, že jeho zahrada patří jen jemu, ve skutečnosti je zázemím pro celý zástup živých tvorů. Najdeme tu ptáky, plazy i hmyz. Určitě je dobré myslet na to, že i oni chtějí mít v zahradě své zázemí. Pak se odvděčí například sběrem škůdců a rostliny a stromy jim proto poděkují. Platí to i brouka s hezkým názvem páteříček sněhový (Cantharis fusca), kterému se jinde ve světě říká ohnivý brouk.

Vypadá jak světluška, ale nesvítí

Páteříček sněhový je velký asi 12 milimetrů. Na štítě oranžové barvy je typická černá skvrna, zbytek těla včetně dlouhých tykadel je také černý. Na první pohled si je možné ho splést se světluškou. Na rozdíl od ní ale páteříček nesvítí. U nás se jedná o poměrně hojného brouka, který žije od jara do léta na bylinách, keřích i na zemi. Nejčastěji obývá kvetoucí louky a okraje lesů.

Dravec páteříček a jeho larvy

Jeho larvy přezimují v zemi, ale brzy na jaře vylézají i na sníh, odtud vzal své druhové jméno. Po přezimování se larvy kuklí. I jako larva je páteříček dravým tvorem, který se živí různým hmyzem. Larvy dokážou přepadnout i drobné měkkýše. Dospělci pak žerou mšice, roztoče, klíšťata, malé housenky, vejce hmyzu a zejména hmyz s měkkým tělem, protože nemají příliš silné čelisti. I tak je pro zahradu velmi užitečným tvorem a je dobré si ho na ní udržet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak připravit zahradu pro páteříčky

O páteříčkovi sněhovém se ví, že preferuje rostliny, a zejména jejich květy z rodu hvězdnicovitých (slunečnice, sedmikráska, kopretina, heřmánek, řebříček) a pryšcovitých (skočec, bažanka). Dávají přednost žlutě zbarveným květenstvím. Jestliže chcete páteříčky přilákat do své zahrady, je třeba zde zasadit právě tyto druhy rostlin.

V zahradě by měl být i dostupný zdroj vody. Půdu okolo rostlin je vhodné mulčovat, ale příliš neokopávat, protože právě taková místa si vybírají larvy pro své zakuklení. Klidně na půdě ponechte i spadané listí na podzim.

Jakým způsobem připravujete svou zahradu pro život hmyzu?

Zdroj: MyGardenSpaces

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články