Nechcete užívat při horečce různé léky? Aspirin nahradí Tužebník jilmový. Vypěstovat ho můžete na každé zahradě

Na zahrádce i v přírodě se to různými rostlinami a bylinami jen hemží. O některých ale ještě hodně lidí neví, jak léčivé jsou jejich účinky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tužebník jilmový se u nás běžně a hojně vyskytuje a milovníci přírodního léčení si ho cení pro jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky. Dokonce dokáže tlumit horečku a název známého aspirinu byl vytvořen z jeho staršího latinského názvu, Spiraea. Na zahradách se pěstují barevné šlechtěné odrůdy tužebníku, které umí v kyticích skvěle zastoupit lidmi oblíbený nevěstin závoj.

Tužebníku se daří hlavně na slunci

Tuhle bylinu můžete najít na loukách, na březích potoků i stojatých vod, v křovinách, od nížin až po podhorské oblasti. Tužebníku se daří hlavně na slunci a v půdách, které jsou bohaté na humus. Je to trvalka, která někdy dorůstá do délky až 200 cm. Tuhý, hranatý stonek je holý a na vrcholu nese bohaté květenství. Listy má tužebník dlouhé, řapíkaté a tmavě zelené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tužebník můžete v přírodě najít od května až do července, má zajímavou vůni, voní po hořkých mandlích. Vrchní květy opyluje hmyz, ale u spodních a vnitřních květů většinou dochází k samoopylení.

Aspirin se jmenuje právě podle tužebníku

Původně dostal tužebník latinské jméno Spiraea ulmaria. Může se zdát, že tohle je informace hlavně pro odborníky, ale váže se na ni další zajímavost. Tužebník se využíval jako zdroj přírodních salicylátů, ze kterých naše tělo dokáže vytvořit kyselinu salicylovou. A název léku aspirin, byl odvozený od latinského jména tužebníku, protože obsahuje kyselinu salicylovou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V přírodní medicíně se tužebník přidává do bylinkových čajů, pomáhá při zánětech močového měchýře i ledvin, používá se při pálení žáhy a působí protizánětlivě a antibakteriálně. Květy a nať tužebníku se sbírají v červenci a v srpnu a můžete si ho usušit a přidat do čaje proti horečce.

Nespleťte si tužebník a čechravu

Čechrava je velmi podobná tužebníku, je to další krásná květina. Daří se jí ale více ve stínu, ale i ona je vlhkomilná a na břehu jezírka se může vyskytovat právě s tužebníkem. Tužebník bude na osluněném břehu a čechrava na tom zastíněném. A jak je rozeznat? Květ tužebníku působí rozcuchaným a květ čechravy učesaným dojmem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: BetterGarden, CelostníMedicína

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články