Péče o třešně za dosažením slaďoučkých plodů: Základ je kvalitní hlína, hnojivo je třeba aplikovat na jaře i v létě

Sladké třešně jsou vrcholem každého léta. Chcete-li mít plody sladší a celkově chutnější, je nutné stromy hnojit. Postačí dvakrát za rok.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Sladké plody třešní jsou symbolem každého léta. Jejich úspěšný růst a sladká chuť se přitom odvíjí od toho, jak se vy sami o stromy staráte. Zanedbáním péče budete mít sice strom hezky vzrostlý, nicméně zřídka plodící, případně budou plody málo sladké. A je velká škoda ochudit se o tuto dobrotu bohatou na vitamíny. Vždyť právě třešňové koláče jsou jedny z nejlepších!

Dobře propustná půda je polovinou úspěchu

Pokud chcete vysadit třešeň, dobře si promyslete její umístění. A to nejen s ohledem na velikost, do níž dorůstá, ale i její potřebu slunečního svitu. Třešně milují slunce, stejně jako dobře propustnou, ideálně písčitou půdu. Pokud ale bydlíte v oblastech, kde je půda těžká a jílovitá, je nutné jí trochu pomoci. Před vysazením mladého stromku proto obohaťte půdu o chlorid vápenatý, případně superfosfát, který je vhodný například i na bohaté kvetení aksamitníku. Další možností je přidat to, co máte doma a dělá půdu hodnotnější – humus či popel.

Stejně tak je zásadní správné prořezání stromu. To se provádí zpravidla na jaře, než začne kvést, aby se koruna stromu prosvětlila a strom rostl spíše do šířky. Třešeň nevyžaduje striktní tvarování, přesto je dobré zbavit se slabých či suchých větví a výhonů. Rovněž je vhodné odstranit větve, které korunu zbytečně zahušťují.

Hnojit se vyplatí, hlavně na jaře

Jinou péči vyžadují mladé stromky, jinou zase staré. Mladé stromky do 5 let věku by měly růst zhruba 50 cm ročně. Rostou-li méně, raději použijte hnojiva, která jim v růstu pomohou. Velké a úrodné třešně se vyplatí hnojit pravidelně, aby stále dobře plodily. Dobrým hnojivem pak může být kompost, hnůj či jiné doplňky bohaté na minerály.

Třešně v misce iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojivo aplikované na jaře lze rozdělit na 2 fáze. Tou první je období, kdy se stromy prořezávají. Tady je vhodné použít močovinu nebo dusičnan amonný jinak také ledek amonný. Další období pak nastává od března, kdy je stromu potřeba dodat dusík. Ten se zaslouží o stimulovaný růst a zdravě zelenou barvu listů. V neposlední řadě je nutné dodat i fosfor a draslík pro větší plody s výrazně sladší chutí. Roztok fosforu a draslíku použijte ve chvíli, kdy se začnou tvořit zelené zárodky plodů. Po několika dnech přidejte pod strom hrnek dřevěného popela.

Další várka hnojiva vylepší chuť třešní

Ani v létě byste péči o třešeň neměli opomenout. V době, kdy třešně zrají, tedy obvykle v červenci až srpnu, dopřejte stromu ještě jednu várku hodnotného hnojiva. To dodá celému stromu potřebné živiny a vylepší se i chuť třešní. Pro přípravu smíchejte v 10 litrech vody lžíci draselného hnojiva, 300 gramů dřevěného popela a 2 lžíce superfosfátu. Teď už nezbývá než čekat, až slaďoučké třešně dozrají. A pokud neradi třešně zbavujete pecek, protože je to činnost zdlouhavá a pracná, vězte, že jednoduchým trikem budete mít během chvilky hotovo.

Jak hnojíte třešně vy?

Zdroj: GardensPath
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články