Vytvořte si skalku na parapetu či balkóně lehce a rychle, zahrada není potřeba. Tyto málo známe sukulenty uhranou oči každého

Chcete-li ozvláštnit svůj domov či zahradu, zastavte se u těchto sukulentů. Na první pohled vypadají jako kameny, ovšem dokáží i krásně vykvést.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lithops – rostliny původem z jižní Afriky se pro svůj nevšední vzhled a nenáročnost pěstování rychle rozšířily mezi pěstiteli po celém světě. Vizuálně se podobají kamenům, a díky této podobnosti dostaly i své jméno – lithops znamená „kameni podobný“. Vysadit se dají prakticky kdekoliv, kde jim zajistíte vhodné podmínky. Skvěle se jim bude dařit i u vás na okně či na balkoně. Ve volné přírodě se dožívají až 25 let, v uměle vytvořených podmínkách se jejich životnost téměř dvojnásobí.

Základní podmínky pro pěstování

Pokud vás tyto „živé kameny“ (v češtině se používá i označení „kvetoucí kameny“) okouzlily a chcete je pěstovat, pamatujte, že jim musíte zajistit (alespoň částečně) vhodné podmínky. Jako půdní podklad si připravte směs písku a menších kamínků, popřípadě do substrátu pro kaktusy dosypte písek v poměru 5:1. „Živé kameny“ nevyžadují žádné speciální hnojení, ovšem můžete je jednou za měsíc přihnojit hnojivem pro kaktusy.

iZdroj fotografie: Freepik
Velikost sukulentů se pohybuje od 0,5 do 2,5 centimetru

Co se týče zálivky, tak zde je potřeba pamatovat na původ rostlin. Lithops pocházejí ze subtropické Afriky, tedy ze semiaridního podnebí (polosuchého). V tomto ohledu je potřeba hlídat, abyste sukulenty tzv. neulili. Od konce října/začátku listopadu až do konce března/začátku dubna přežívají bez zálivky. První zálivku tak proveďte až na začátku nového vegetačního období. Obecně je postačí zalévat jednou za 2 – 4 týdny, ovšem hlídejte si, abyste je nezalévali, když je půda stále vlhká.

Na květy si musíte chvíli počkat

V zimním období se lithops tzv. převlékají a na jaře z na první pohled suché slupky vyrostou nové listy. Prvními květy se vám rostliny odmění po třech letech růstu a pouze na plně osluněném stanovišti. Květy jsou bílé, nebo žluté, a objevují se v průběhu léta, přičemž rostliny kvetou zhruba týden. Květy se rozevřou vždy kolem poledne a na noc se opět zavírají.

iZdroj fotografie: Zinnmann / Creative Commons / CC BY-SA
Lithops můžete vysadit do květináče nebo na zahradu

Namnožit můžete lithops dvěma způsoby – ze semen, nebo řízkováním. Semena se vysévají od března do května do vlhkého písku a do samostatných nádob je můžete přesadit nejdříve za rok. Při množení řízkováním jednoduše uříznete jeden list, který v březnu-dubnu (popřípadě v září-říjnu) zasadíte do hrubého písku.

Obecně škůdci sukulenty příliš nenapadají, ovšem může se to stát. V takovém případě je nutné rostlinu ošetřit odpovídajícím způsobem, kterým škůdce eliminujete. Stejně jako napadaní škůdci, ani nemocemi sukulenty příliš netrpí. Při pěstování v domácích podmínkách ovšem můžeme pozorovat jako nejčastější choroby různé plísně, které vznikají příliš častým, či intenzivním zaléváním.

Zdroj: Altman Plants

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články