Jak správně sušit květiny, aby si zachovaly živé barvy? Floristka poradila metodu s provázkem i mikrovlnkou

Sušení květin nevypadá na první pohled nijak složitě. Pokud však má být provedeno správně, aby suché květiny vydržely dlouho krásné, musíte si na něm dát záležet.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Uchovat si křehkou krásu květin není tak jednoduché, jak to vypadá. I když bychom si rádi usušili například svou svatební kytici nebo ty nejkrásnější květy z naší zahrady, leckdy je výsledkem spíše rozpadající se kupka suchého šustí vhodná tak nanejvýš na kompost. Díky několika šikovným trikům tomu tak však být nemusí. A nezáleží na tom, zda chcete usušit kytice, květiny do herbáře nebo jednotlivé květy třeba do potpourri.

Vhodné květiny pro sušení

Pro začátek je třeba si uvědomit, že ne všechny květiny jsou k sušení vhodné. Pokud nemáte se sušením žádné zkušenosti, pak vsaďte na osvědčené stálice, u nichž je dobrý výsledek zaručen prakticky vždy. A o jaké jde?

  • Růže
  • máčka,
  • suchobýl,
  • pivoňky,
  • frézie,
  • levandule,
  • orobinec
  • karafiáty,
  • chryzantémy,
  • bělotrn,
  • mochyně židovská,
  • cibulová či česneková květenství,
  • květenství bodláku,
  • vratič
  • nebo rákos.

Ale vsadit můžete i na okrasné trávy, jako je zaječí ocásek, lesknice, ostřice, třeslice nebo proso. A zapomenout nesmíme ani na „slaměnky“ alias letničky, které jsou k sušení přímo určené. Vypěstovat si tak lze třeba statici, smilek italský, suchokvět, smil listnatý nebo třeba kraspédie. A usušit lze také makovice z máku nebo třeba černuchy damašské, zralý penízek polní apod.

Kdy sbírat květy na sušení

Prvním předpokladem úspěchu je sušení květin v tom správném stádiu zralosti, nebo bychom spíše měli říct „rozvinutosti.“ Nejlépe se totiž vždy suší poupata nebo květy rozvinuté jen napůl. Pokud sušíte květiny ze zahrádky, pak je vždy sbírejte ráno ve chvíli, kdy už opadla ranní rosa, ale zároveň se ještě nestihly příliš rozvinout. U kupovaných kytic je to složitější. Všeobecně však platí, že je nutné je rozebrat a dát sušit ihned. I jeden jediný den, během něhož se květinami těšíte ve váze, může znamenat původ neúspěchu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sušení květin závěsným způsobem

Samotné sušení pak vždy musí probíhat mimo dosah přímého slunečního světla, aby barvy květin příliš nevybledly. Nejčastějším způsobem je jejich zavěšení stonkem vzhůru ke stropu. Ani takto však nelze sušit celé kytice. Sušení je možné nanejvýš po malých svazcích – v případě větších květin pak jednotlivě. Stonky se svazují drátkem nebo nití (podle jejich hrubosti). A pokud je nemáte kam zavěsit, použijte staré ramínko a pověste je do skříně.

Nikdy by neměly být na místě, kde se mohou snadno poškodit. Pokud je však chcete před těmito riziky ochránit maximálně, pak je ještě obalte vzdušným papírovým kornoutem. Pokud sušíte květiny, u kterých hrozí opad malých částí (například levandule nebo trávy), pak udělejte kornout delší a na spodní straně ho uzavřete. Sušené zbytky vám tak neznečistí byt, takže se vyhnete pracnému úklidu.

Sušení květin metodou lisování

Pokud nemáte na sušení květů závěsným způsobem dostatek místa, pak vsaďte na jejich lisování. To je prostorově úspornější a rovněž pomůže zachovat svěží barvy květin. Nejdůležitější je rozložení květin na vhodný savý papír. Ale pozor – nestačí je jen přikrýt dalším listem a přiklopit stránky těžké knihy. Místo toho je raději na jejich místě zafixujte papírovou páskou, která jim nijak neublíží a udrží je v žádoucím tvaru a formě.

iZdroj fotografie: Pixabay

A na co se takové květiny hodí? Do vázy ani do jiné sušené dekorace si je sice nedáte, ale pokud je chcete vystavit například ve skleněném rámečku nebo použít jako součást koláže na obraz, pak pro vás budou jednoznačně ideální. Samozřejmě lze takto vylisovat i květy, které chcete použít například na zdobení dezertů. V takovém případě však nikdy nepoužívejte ty z obchodů, ale vždy sázejte jen na květy ze zahrádky pěstované bez použití umělých hnojiv.

Jak sušit květiny v mikrovlnce

Klasický proces sušení trvá týdny. Pokud ovšem tak dlouho čekat nechcete, pak si můžete pomoci mikrovlnou troubou. Jen sama o sobě vám však stačit nebude. Květy je nutné na talíři rozložit a zasypat směsí křemičitého písku, kukuřičné mouky a boraxu. Vlňte na střední výkon asi jednu minutu – zkontrolujte a pokračujte v sušení (vždy po jedné minutě), dokud nebudou vaše květiny dokonale suché.

Jak zvýšit trvanlivost sušených květin

Jakmile máte k dispozici dokonale vysušené květy, čeká vás ještě jeden úkol – ochránit je před vlivem okolního prostředí. K tomu vám nejlépe poslouží bezbarvý lak. Milovníci DIY návodů doporučují ten na vlasy, ovšem faktem zůstává, že na tento druh se obvykle mnohem jednodušeji chytá prach a další nečistoty. Pokud to tedy myslíte se sušením květin vážně, pak si pořiďte ten speciální z obchodu. Vyplatí se to.

A důležité je také to, kde květiny po usušení vystavíte. Jak jsme už zmiňovali – přímé sluneční světlo jim škodí. Mnohem lepší pro ně bude stinná chodba nebo temnější roh v obývacím pokoji. Jedině tak jejich barvy vydrží opravdu dlouho. Vyvarujte se také působení vzdušné vlhkosti a neumísťujte je do koupelen, ale například ani do blízkosti sporáku. A jednou za čas je opatrně zbavte prachu antistatickou prachovkou.

Které květiny si pro uchování krásných vzpomínek sušíte nejraději?

Vysušit můžete také hortenzie. Zjistěte, jak na to, podle jednoduchého návodu

Zdroj: TreeHugger

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články