Z jediného borůvkového keře nasbíráte vrchovaté košíky slaďoučkých plodů. Dejte si záležet na provedení 3 jednoduchých úkonů

Naučte se pečovat o populární kanadské borůvky. Když jim zajistíte vhodné stanoviště i zálivku, dočkáte se i několika kilogramů velkých a chutných plodů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brusnice chocholičnatá (latinsky Vaccinium corymbosum) je šířeji známá pod označením kanadská borůvka. Ve své domovině, vlhkých loukách, lesích a rašeliništích Severní Ameriky, dorůstá tento opadavý keř výšky až 2,5 metru. Jeho plody dozrávají v průběhu letních měsíců a jsou nezaměnitelně velké, sladké a modrofialové. Aby bylo možné pěstovat kanadskou borůvku i v evropských podmínkách, byla vyšlechtěna řada jejích kultivarů. Zjistěte, které si vybrat a jak je správně pěstovat, abyste získali co nejbohatší úrodu.

Zvolte pro svoji zahradu tu správnou odrůdu  

Stále oblíbenější kanadské borůvky dorůstají úctyhodných rozměrů. Řada pěstitelů proto sahá po jejich zakrslých kultivarech. Mezi ty, které vám poskytnou bohatou úrodu a zároveň jsou poměrně odolné, patří odrůdy Top Hat, BrazelBerries, Jellybean, nebo Peach Sorbet. Díky jejich dekorativnosti je můžete umístit i do okrasných zahrad. Ideální doba na výsadbu borůvek je brzy zjara či na podzim. Jelikož se řadí mezi cizosprašné rostliny, vysazujte v blízkosti vždy 2 různé odrůdy. Prvních plodů se dočkáte od 3letých rostlin, pro výsadbu jsou tedy vhodné 2leté sazenice.

Půda jako nejdůležitější podmínka

Každá rostlina nejlépe prospívá a nejvíce plodí v podmínkách, které jsou pro ni optimální. Jestliže je opomenete, snadno se stane, že bude strádat a po nějaké době uhyne. Aby stejný osud nepotkal i vaše kanadské borůvky, věnujte pozornost především správné volbě stanoviště a substrátu. Na své zahradě (nebo balkoně) vyberte takové místo, které keři poskytne dostatek světla, ale zároveň jej nevystaví plnému oslunění po celý den. Ideální volbou jsou stanoviště ve stínu jehličnatých stromů – splníte tak obě podmínky najednou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se týče půdy, kanadským borůvkám vyhovují hlinito-písčité s kyselou půdní reakcí, čili pH v rozmezí 4–5,5. Abyste zajistili správnou kyselost, můžete do zásaditých půd přimíchat rašelinu, anebo do kyselých zapracovat trochu dolomitového vápna. Jelikož se borůvky dožívají v průměru 30 let, nezapomeňte pH půdy v pravidelných intervalech upravovat. Samotná výsadbová jáma by měla být alespoň půl metru hluboká a metr široká – a to i přesto, že borůvky koření mělce. Jen tak totiž zajistíte udržení optimální kyselosti půdy.

Nepodceňte množství zálivky a hnojení

Vzhledem ke svým přirozeným podmínkám výskytu vyžadují kanadské borůvky vydatnou zálivku (vhodná je dešťová nebo odstátá měkká voda). V době letních měsíců je zalévejte klidně každý den – půda by neměla proschnout, ale zároveň nesmí být přemokřená. Pro pomalejší odpar můžete kolem keříků rozprostřít mulčovací vrstvu (ideálně z jehličnanů). Rostliny hnojte speciálními hnojivy bez chloru, vápníku a s minimálním množstvím dusíku na jaře a začátkem léta. Od července nicméně rostliny nehnojte, ztížili byste jejich přezimování.

Jste milovníky kanadských borůvek, nebo preferujete borůvky lesní?

Podívejte se, jak by měla vypadat správná výsadba kanadských borůvek

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články