Sklízejte z jedné rostliny deset i více cuket. Zkušený farmář prozradil, v čem tkví opravdové tajemství bohaté a šťavnaté úrody

Nepotřebujete odborné znalosti, aby se vám na zahradě zabydlela tato nenáročná zelenina. Stačí pár jednoduchých kroků a můžete se těšit na hojnou sklizeň.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cuketa patří právem mezi oblíbenou zeleninu. Je velmi zdravá a plná vitamínů. Není tedy žádným velkým překvapením, že se tak často objevuje v našich domovech. V období květu se pyšní žlutými kvítky a je ozdobou stále většího počtu zahrad. Pěstování není vůbec náročné a využití v kuchyni má obrovskou řadu možností. Ať už se cuketu rozhodnete smažit, zapékat nebo grilovat, pochutnáte si bez výčitek, protože její energetická hodnota je naprosto mizivá.

Cuketa a její růst

Cuketa je rostlina keřovitého růstu, jejíž květy jsou tmavě žluté. Pokud plody sklízíme mladé, rostlina nasazuje květy nové. Existuje řada druhů – od zelených, jasně žlutých až po téměř bílé plody. Cukety rostou rychle a v hojném počtu. Sadit můžete semena nebo přímo mladé rostliny rovnou do půdy. V období, kdy začnou nasazovat plody, potřebují dostatek vody. Nejlépe ocení odstátou dešťovou vodu. Za suchého počasí klidně zavlažujte denně. Po zhruba 6–7 týdnech se objevují první plody.   

iZdroj fotografie: Pixabay

Cukety je velmi vhodné přihnojovat. Rostliny to ocení především v období kvetení a dozrávání plodů. Nejvhodnějším hnojivem bohatým na draslík, který je důležitým pro odolnost rostlin před škůdci, je kravský hnůj. Ten přidávejte k rostlinám opatrně až ke kořenům. Hnojení můžete provádět ideálně každé dva až tři týdny. Dávejte však pozor na množství, přehnojené rostliny vám nebudou bohatě plodit.

Zdravá a pohledná zelenina pro štíhlou linii

Pokud chcete zhubnout nebo detoxikovat tělo, nemohli jste si vybrat lépe. Cuketa je velmi zdravá, výživná a díky svému obsahu vody 91 % i nízkokalorická. Má dostatek vitamínů B, C a provitaminu A, který je důležitý pro celkové zdraví a doplnění energie. Z minerálních látek stojí za zmínku hořčík, vápník, železo, fosfor a také draslík. Ten významně ovlivňuje činnost svalů, zejména srdce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Cuketa je velmi vhodná

  • při detoxikaci organismu
  • při snižování váhy
  • pro posílení celkové imunity
  • při problémech s trávením
  • k odkyselení organismu

Cuketa v kuchyni

Existuje obrovská řada možností, jak cuketu využít v kuchyni. Protože je velice vhodná ke grilování, je oblíbeným prázdninovým pokrmem mnoha lidí. Před grilováním nakrájenou cuketu na kolečka potřete nejlépe směsí z panenského olivového oleje, česneku a soli.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zapečená se šunkou a sýrem může posloužit jako vynikající a rychlá večeře. Nakrájená na kostičky pro změnu dokáže zajímavě vylepšit masovou směs na špagety. Větší plody se dají plnit všemožnými druhy směsí a je vhodná i k přípravě různých moučníků.

Zdroj: HomeGuides

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články