Rajčatům posílí kořeny a vytvoří štít před plevelem i slimáky: Hnojivo z droždí

Rajčata jsou velmi náročná na dostatečný přísun živin a minerálních látek. Hnojivo připravené z kvasnic je pro ně ideální.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rajčata se těší velké oblibě. K dostání je velké množství odrůd a záleží jen na vás a vašich kapacitních možnostech, kolik keříků si pořídíte. Jejich velkou výhodou je, že se dají pěstovat na záhoně, ve skleníku i na balkoně, pokud máte vhodnou nádobu. Rajčata ovšem potřebují opravdu bohatý přísun živin a minerálních látek, aby dobře rostla a plodila. Přírodní hnojiva jsou velmi oblíbená, šetrná a levná, zkuste vyzkoušet to kvasnicové – jedna dávka vás vyjde na pouhé 3 Kč.

Kvasnice stimulují růst

Droždí je levná surovina, ale i malý kousek je hotovým pokladem nejen pro lidský organismus, ale i pro rostliny. Je bohatým zdrojem především vitaminů skupiny B, ale také hořčíku, železa, dusíku či fosforu. Hnojivo z něj přispívá správnému vývoji rostliny. Velmi efektivně například posiluje kořenový systém a takto vyživovaná rostlina také získá větší odolnost vůči škůdcům a chorobám.

Hnojivo vyrobené z kvasnic má jednu nevýhodu. Jeho častou aplikací se z půdy částečně vylučuje draslík a vápník. I tyto prvky jsou velmi významné pro správný vývoj a růst rostlin, proto je nutné dodat je v jiné podobě. Chcete-li je doplnit opět v přírodní, tedy ekologické formě, zkuste například hnojivo z mladých kopřiv nebo dřevěného popela.

Působení droždí proti škůdcům a plevelu

Kvasinky v droždí rovněž oceníte, pokud bojujete s plevelem a slimáky. Díky hnojivu se růst plevele zpomalí a nelibá vůně slimáky odradí od chutné krmě. Pokud i přesto se slimáky marně bojujete, zkuste použít křemelinu.

Sušené droždí na lžíci iZdroj fotografie: Uživatel Your Best Digs / Creative Commons / CC BY

Přípravu kvasnicového elixíru zvládne i amatér

Příprava kvasnicového roztoku je velmi jednoduchá a použít můžete jak čerstvé pekařské droždí v kostce, tak i sušené. Pokud se rozhodnete pro to čerstvé, rozmíchejte asi 50 gramů v 1 litru teplé vody nebo mléce společně se 3–4 lžícemi cukru. Chcete-li připravit hnojivo ze sušených kvasnic, vystačíte si s balíčkem o 8 gramech na stejné množství cukru i vody, případně mléka. Pamatujte, že voda či mléko by neměly být horké. Vysoká teplota by užitečné kvasinky zabila. Směs nechte 2 hodiny odstát ve vhodné nádobě a následně ji zřeďte v 50 litrech vody.

Na hnojení připravte vždy čerstvý nálev, nikdy nenechávejte zbytek „na později“. Toto hnojivo je prospěšné pro rajčata, papriky, okurky a cukety, nijak ale neublíží ani balkonovým či pokojovým rostlinám. Kvasnicový roztok můžete použít v průběhu celého vývoje rostliny, nejvíce jej ale rajčata ocení po výsadbě, kdy se kořenový systém tvoří. Vždy však po 2 až 3 týdnech po přesazení, jinak hrozí poškození kořenů. Použití v pokročilejším stadiu podpoří zase tvorbu květů a plodů a celkově rostlinu posílí.

Na jaké další plodiny používáte hnojivo z kvasnic?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články