Připravte se na legendární úrodu rajčat a okurek. Pokud je pohnojíte domácím roztokem ze dvou složek, bohatě se vám odvděčí

Účinek hnojení zeleninové zahrady roztokem, který používaly už naše babičky, bude patrný během čtyř dnů. Rostliny téměř omládnou přímo před očima.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rostliny na zeleninové zahradě potřebují neustálou péči a kontrolu. Jsou ohrožené škůdci a chorobami. Pro jejich správný růst, který pak vygeneruje bohatou úrodu, potřebují podpořit i hnojivy. Ty se dají pořídit v obchodech. Ale jde to i bez chemie. Zásobárnou živin pro zřejmě nejpopulárnější druhy zeleniny pěstované na českých zahradách jsou kvasnice.

Zahrádkáři používají k hnojení droždí

Asi se nenajde zahrádkář, který by nezkusil pěstovat okurky a rajčata. Aby se této zelenině dařilo, je dobré vysadit ji, až ustanou chladná rána a denní teplota se dlouhodobě drží nad 15 stupni Celsia. Potřebuje dostatečnou zálivku a vysadit na místě, kde je zaručený pravidelný přísun slunečních paprsků.

Důležité jsou i živiny. Zkušení zahrádkáři nepoužívají běžná hnojiva dostupná v obchodech, ale úplně obyčejné droždí. Neznečišťuje půdu a je absolutně bezpečnou výživovou bombou pro rostliny. Hnojit tak lze rostliny v jakémkoli stádiu vývoje. Sazenice a mladé rostliny absorbují z kvasnic spoustu užitečných mikročástic, díky kterým rychleji rostou.

Vyrobte si elixír jen ze dvou ingrediencí

U dospělých rostlin zase posiluje imunitní systém, podporuje růst a přispívá ke zvýšení výnosnosti. Zároveň rajčata i okurky hnojení kvasnicemi ochrání před škůdci a nemocemi. Vlastní hnojivo si snadno vyrobíte během chvilky sami podle receptu našich babiček. Stačí k tomu jen 2 ingredience, které s největší pravděpodobností máte doma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K výrobě kvasnicového elixíru pro vaši zeleninu budete potřebovat:

  • 3 litry vody
  • 10 gramů sušeného droždí
  • 10 lžic cukru

Postup je snadný. Do kbelíku nalijte teplou vodu buď z kohoutku, nebo si ji ohřejte. Neměla by být teplejší než 38 stupňů Celsia. Kdyby byla horká, kvasinky by ztratily svůj blahodárný účinek. Pak do vody přidejte cukr. Směs promíchejte a nechte odstát 6 až 10 hodin. Ideálně přes noc, ale pokud směs připravíte ráno, můžete už večer hnojit.

Účinek uvidíte už za několik dní

Po odstátí směs znovu promíchejte. Před použití nalijte do kbelíku 7 litrů vody a přilijte 3 litry kvasnicového lektvaru a znovu promíchejte. Pak roztokem zalijte rajčata a okurky. Opakujte to každých 12 dní u okurek a 15 u rajčat a další zeleniny. Před aplikací směsi ale rostliny důkladně zavlažte vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč vlastně droždí umí s okurkami a rajčaty udělat doslova zázraky? Kvasinkový elixír podporuje vývoj rostliny, květů i plodů. Ale také zabraňuje, aby zeleninu napadly houbovité choroby. Účinek hnojiva z droždí by měl být patrný už po 3 až 4 dnech. Poznáte to tak, že listy rostliny budou mít svěží jasně zelenou barvu a rostlina i plody budou lépe růst. Směs na okurky a rajčata aplikujte večer. Nikdy to nedělejte během horkého dne, kdy by sluneční paprsky kvasinky zničily.

Jaké zkušenosti máte s využitím droždí na zahradě?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články