Jednoduchý a levný trik, který prospěje vašim rostlinám

Proč zkušení pěstitelé naplňují banánovou slupku vodou a zalévají s ní rostliny

Proč zkušené ženy v domácnosti dávají do vody na zalévání rostlin banánovou slupku? Jde o jednoduchý a levný trik, kterým udržíte vaši zeleň ve skvělé kondici.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vyzkoušejte tuto ověřenou variantu přírodního hnojiva, které vrátí život i rostlinám, se kterými jste se začali pomalu loučit. Možná budete překvapeni, co jedna obyčejná slupka od banánu dokáže. Banány obsahují mnoho živin, které posilují kořeny pokojových i venkovních rostlin. Příprava je jednoduchá, a navíc dodržuje myšlenku zero waste: odpad z banánu před vyhozením maximálně využijete.
Jak připravit banánové hnojivo

Banánovou slupku zalijte 200 ml vody a nechte jeden den vyluhovat. Následující den bude hnojivo připraveno. Slupku vyhoďte (můžete i na kompost) a výslednou kapalinu smíchejte s 1 litrem vody. Nyní můžete tímto roztokem zalévat rostliny. Toto hnojivo můžete používat neomezeně, předávkování nebo spálení rostlin nehrozí, přesto se však doporučuje tento postup střídat s klasickým zaléváním odstátou vodou, aby se rostliny příliš nerozmazlily.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušejte i banánové pyré

Máte rádi rozmačkané banány? Kdo by neměl! Milovat je budou i vaše květiny. Vyloupněte banán ze slupky, rozmačkejte ho vidličkou na kaši a přilejte k ní 100 ml vody pokojové teploty. Aplikujte přímo na půdu. Tato posilující infúze se hodí pro unavené a velmi oslabené rostliny, na které funguje jako životabudič. Používejte ideálně dvakrát týdně, dokud neuvidíte, že se vaší rostlině začíná znovu dařit.


iZdroj fotografie: Pixabay

Bojujte banánem proti mšicím

Zalíbilo se vám použití banánové slupky pro hnojení rostlin? Existuje ještě další skvělé využití pro tento odpad: slupky zakopejte do půdy kolem rostlin zasažených mšicemi. Kromě toho, že mšice vůně banánu odpuzuje, se slupky v hlíně rozloží a přirozeně vyživí váš záhon. Chcete-li jít ještě dál, můžete vyzkoušet banánovou slupku k leštění stříbra nebo bot, odstraňování bradavic či třísek nebo jako přírodní variantu enzymatického peelingu.

Zdroj: The Micro Gardener

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 255 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Okra reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu a zmírňuje únavu. Přesto ji majorita Čechů nezná
DámskýDeník.cz
Žena se stará o celou domácnost sama, muž jen celé dny vysedává u televize. Reakce její tchýně vám sebere slova z úst
Události247.cz
Dvě dávky vakcíny jsou málo. V nemocnici na JIP leží s covidem třetina plně očkovaných pacientů
VědaŽivě.cz
Před smrtí nebylo úniku: Vědci popisují největší vymírání v historii Země, které slouží jako varování pro dnešní dobu