Ostřílení zahrádkáři věnují pozornost rybízu právě teď. Pro bohatou úrodu je nutné ošetření horkou vodou

Výnos pěstovaného rybízu zvýšíte, pokud ho budete ošetřovat pomocí horké vody. Ta zbaví keře škůdců a patogenů, navíc ještě podpoří růst velkých a chutných plodů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Čeleď rostlin s názvem meruzalkovité (Grossulariaceae) pravděpodobně znáte – spadají do ní všechny známé pěstované druhy rybízu nebo angrešt. Celkem tato čeleď zahrnuje na 150 druhů rostlin, od druhů vhodných pro pěstování až po okrasné keře, které se používají jako živý plot. Mezi zahrádkáři jsou známy především srstka angrešt (Ribes uva-crispa), rybíz červený (Ribes rubrum), rybíz černý (Ribes nigrum) a bílý rybíz (Ribes rubrum ‚White Grape‘). Jestliže je pěstujete a chcete si zvýšit příští úrodu, polévejte je horkou vodou, keřům totiž přináší řadu benefitů.

Ochrana před škůdci a patogeny je zásadní

Současná zahrádkářská praxe se bez používání pesticidů obejde jen těžko. V Čechách sahají snahy o ochranu rostlin chemickými prostředky až do roku 1858. V tomto roce byla založena Fyziokratická společnost, která sledovala jakost osiva, prognózovala počasí a pomocí chemikálií k hubení škůdců se snažila o systematické zvyšování výnosů kulturních plodin. O téměř 100 let později začaly vznikat různé komise a kontrolní úřady, které se staraly (a starají) o jakost a zdraví kulturních plodin.

Bez jejich činnosti a systémového používání pesticidů a fungicidů by bylo lidstvo potenciálně ohroženo hladomorem, jako byl například Velký irský hladomor v letech 1845–1849, během něhož zemřelo až 1,5 milionu lidí. Příčinou bylo rozšíření plísně bramborové, která zdecimovala na 90 % úrody brambor. Nicméně, pesticidy a chemikálie se ukazují být zdravotně závadné, proto se jejich používání omezuje na nutné minimum. Jestliže se jim chcete na své zahradě vyhnout i vy, máte možnost. Svilušek, plísně a padlí na rybízu se zbavíte pomocí horké vody.

Horká voda zbaví keře škůdců a chorob

V případě, že vámi pěstované rybízové keře napadly svilušky rybízové, nebo je zasáhly plísně či americké padlí, oceníte trik s horkou vodou, který vás jich zbaví. Pokud se potýkáte se sviluškami, je vhodné keře ošetřit na jaře – v březnu či dubnu. Jestliže chcete svůj rybíz zbavit mšic nebo padlí, kúru s horkou vodou provádějte na podzim, před prvními mrazy. V obou případech postupujte stejně. Jednoduše si ohřejte dostatečné množství vody na teplotu 70–80 °C (velký keř potřebuje 5–6 litrů, menšímu stačí 3–4 litry vody).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Horkou vodu přelijte do konve a ze vzdálenosti 10 centimetrů s ní zalijte celý keř – dbejte na to, ať nevynecháte ani jednu větvičku. Keř, respektive větvičky, nezalévejte déle než několik vteřin, abyste předešli jejich popálení. Během celého procesu je navíc vhodné zakrýt kořeny rybízu nějakou plachtou. V momentě, kdy skončíte s péčí o jeho nadzemní část, stejným způsobem prolijte i zeminu pod keřem. Horká voda spolehlivě zlikviduje nejen dospělé škůdce, ale také jejich larvy nebo spory hub. Navíc to zvýší odolnost rostliny a podpoří tvorbu plodů.

Jaké druhy rybízu na své zahradě pěstujete?

Zdroj: ThumbGarden
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články