Jediná aplikace tohoto domácího postřiku a do konce sezóny už nepotkáte žádnou mšici

Zkuste si vyrobit účinný postřik, který vás zbaví mšic na celé měsíce. Každoroční boje s těmito škůdci zná snad každý, kdo má zahrádku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mšice jsou noční můrou každého zahradníka. Převážně v letních měsících mnoho rostlin čelí invazi těchto drobných stvoření a zahradníci zkouší všelijaké způsoby ve snaze vyhnout se jim. Na trhu existují různé přípravky, jež pomáhají v boji s tímto drobným hmyzem. My vám přinášíme tip na postřik na přírodní bázi, který stačí aplikovat jenom jednou za sezónu a zajistí vám ochranu rostlin před mšicemi.

Jak poznat přítomnost mšic

Mšice jsou zahradní škůdci napadající téměř všechny druhy rostlin. S oblibou se usazují hlavně na růžích, letničkách, astrách, krásenkách a dalších. Vysávají z nich mízu a přenášejí na rostliny různé choroby. Nejčastěji se přisávají na nové výhonky, jejichž míza je nejčerstvější a nejintenzivnější, nebo na spodní stranu listů. Některé mohou napadat i kořenový systém rostliny. Jejich život je sice krátký, ale i za tak krátký čas se dokážou velmi rychle rozmnožit.

Mšice jsou tak nenápadné, že si jejich přítomnosti na rostlinách mnohdy ani nevšimnete. Napadení často zpozorujete až na základě pokroucených listů, zdeformovaných plodů a podle lepkavé tekutiny pokrývající listy a stonky, kterou vylučují. Neklamným znakem jejich výskytu je také přítomnost mravenců. Ty totiž přitahuje právě tekutina, již mšice vylučují.

Příprava a aplikace přírodního roztoku

Do kastrůlku, ve kterém už nebudete připravovat žádná jídla, nalijte asi 1 litr vody a dejte ji vařit na sporák. Pak přidejte 50 gramů mleté ​​chilli papričky. Roztok přiveďte k varu a za občasného míchání vařte asi 20 minut, poté ho nechte jeden den na chladném místě odstát, aby se vlastnosti chilli papričky co nejvíce přenesly do vody. Za den je možné tekutinu přefiltrovat a zředit ji odstátou vodou na 5 litrů hotového roztoku. 

Mšice žijí v symbióze s mravenci iZdroj fotografie: Depositphotos

Směs pak nalijte do rozprašovače a můžete začít postřikovat. Před postřikem si oči chraňte brýlemi a na rukou mějte ochranné rukavice, protože výsledný roztok je velmi pálivý a může vám způsobit popáleniny. Stříkejte jej přímo na stanoviště, kde se vyskytují mšice, a to především na rubovou stranu listů a na mladé výhonky. Pro lepší fixaci roztoku můžete během varu přidat 20 gramů mýdla.

Jak se s mšicemi vypořádáváte vy?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články