5 domácích hnojiv do 15 Kč, které znásobí úrodu okurek na absolutní maximum

Okurka vždycky chutná nejlépe, pokud si ji vypěstujete na vlastní zahrádce. Díky těmto tipům dosáhnete opravdu dobré úrody.

i Zdroj fotografe: iStock
                   

Ze všech stran slyšíme, jak se potraviny v obchodech hemží chemikáliemi. Jakmile takové jídlo sníte, zákonitě si do těla dopravíte i nechtěný chemický koktejl. Předejít tomu můžete jedině tak, že budete nakupovat od certifikovaných BIO farmářů, nebo si budete ovoce a zeleninu pěstovat vlastní. K ochraně úrody před nechtěnými útoky škůdců můžete využít přírodní hnojiva.

Tipy na bohatou úrodu

Existuje celá řada způsobů pro zlepšení úrody okurek. Seznamte se s osvědčenými lidovými hnojivy a předpisy, které s úspěchem používaly už naše (pra)babičky.

Roztok z jódu, mýdla a mléka

Jakmile se vám na okurkách objeví první 3 až 4 sady lístečků, začněte je ošetřovat speciálním roztokem, který si připravíte smícháním vody (10 litrů) se 30 kapkami jódu, 20 g mýdla a 1 l mléka. Každých 10 dní můžete tímto roztokem rostlinku ošetřit.

Hnojivo z chleba a jódu

Další super výživnou specialitu pro okurky si vyrobíte tak, že v nádobě s vodou necháte přes noc namočený kousek chleba. Ráno krajíc ve vodě rozmělníte a přidáte malou lahvičku jódu. Poté 1 litr této směsi přilijete do kyblíku s vodou. Okurky touto směsí zalévejte každých 14 dní. Zbytek směsi skladujte na tmavém a chladném místě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Syrovátka a cukr na okurky

Velmi jednoduchou, ale velice účinnou směs si vyrobíte pouze pomocí syrovátky a cukru. Připravte si kyblík a naplňte ho vodou, ve které rozpusťte 2 litry syrovátky a 150 g cukru. Tato jednoduchá směs mnohonásobně navýší budoucí úrodu okurek. Na letní salát nebo do zavařovaček jsou okurky ideální.

Cibulové slupky jako hnojivo

Vezměte si sklenici o objemu 700 ml a naplňte ji slupkami z cibule. Slupky následně vložte do hrnce s 10 litry vody a dejte vařit. Po uvedení do varu hrnec stáhněte a roztok nechte 12 hodin odstát. Následně přefiltrujte a smíchejte cibulové slupky s vodou v poměru 1:4. Tímto roztokem okurky zalévejte tak, aby se směs dostala i na listy.

Syrovátkový koktejl pro výživu

Pokud chcete svým okurkám dopřát extra výživu, ale nechce se vám nic vymýšlet, či zdlouhavě připravovat, můžete okurky zalít vodou smíchanou se syrovátkou v poměru 1:5. Dodáte tím okurkám tolik potřebné živiny navíc. Rostlina se vám i za tak jednoduchou péči bohatě odmění.

iZdroj fotografie: Piqsels

Dávejte si pozor na množství vody při zalévání. Přílišná vlhkost rostlinkám škodí a mohlo by dojít ke vzniku plísní. Proto buďte opatrní a okurky příliš nepřelévejte, nepoužívejte ani příliš studenou vodou.

Čím hnojíte okurky pro maximální úrodu vy?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Do restaurace se vloupal muž v kapuci, aby si odnesl tržbu. Majitel místo volání policie nabídl zloději práci
Události247.cz
Události247.cz
Šéf OSN: Vyhlídky na mír mizí, svět se řítí do velké války
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen