Jak ochránit zahradu před nadcházejícími mrazy –⁠ není to jen o přikrytí, některé rostliny jsou obzvlášť choulostivé

Dny jsou postupně kratší, teploty nižší a rána chladnější. Některé rostlinky si s přicházejícím podzimem hravě poradí, jiné je třeba na mrazy připravit předem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Už v průběhu léta je třeba soustavně myslet na nadcházející podzim. Když udeří prudké mrazy, může být pro spoustu rostlinek pozdě. Dbejte na to, abyste na podzimní počasí byli včas připraveni. Předejdete tak vzniku spousty škod a i příští rok vás oblíbené rostliny potěší krásnými květy a plody. Už kvůli nevyzpytatelnému počasí se nevyplatí s podzimními pracemi na zahradě dlouho otálet.

Na jaké teploty si dát pozor

Některé rostlinky jsou na teplotu choulostivější než jiné. Luštěniny, česnek a celer jsou spokojené až do teploty –5 °C. Petržel, mrkev, ale i kopr a špenát jsou schopné přežít i v teplotách od –3 °C až do –9 °C. Do –9 °C s přehledem vydrží i jahody. Keře malin a ostružin ale přežijí jen krátkodobé mrazíky. Po 2–3 dnech jejich úrodné období skončí.

Než se vrhnete na zakrývání nižších rostlin, věnujte svůj čas zahradním stromkům. Zbavte stromky všech nemocných a uschlých větví a větviček. Místo řezu pak můžete ošetřit vhodným roztokem, aby se rána snáz zacelila a zamezilo se vzniku nemocí. Abyste zabránili výskytu škůdců, můžete ze stromků odstranit i přebytečný mech a odumřelou kůru.

Příprava růží na podzim

Růže jsou chloubou spousty zahrádkářů. Péči o ně není radno zanedbávat, proto s jejich přípravou na podzim začněte ve stejný čas jako se zastřiháváním stromků. Odstraňte poupata, která nevykvetla nebo se dostatečně nevyvinula, a následně růže pohnojte. Doporučována jsou hnojiva bohatá na fosfor, draslík a vápník. Keře růží můžete před hrozícím mrazem a větrem ochránit smrkovými větvemi nebo speciálním krycím materiálem.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co s cibulovinami a okrasnými keři

Jakmile květy cibulovitých rostlin vyblednou, vykopejte cibulky ze země a uložte je bezpečně až do jara. Listy neodstraňujte, dokud úplně neseschnou. Z hortenzií, pivoněk a dalších okrasných keřů odstraníme poupata a poškozené větve. Keře můžeme pomulčovat kompostem nebo rašelinou (přibližně 1 kyblík na keř). Jakmile se výrazně ochladí, můžete rostlinu opět přikrýt smrkovými větvemi.

Mrazuvzdorná astra a stračka

Vytrvalá astra vám může kvést až do pozdního podzimu. Jakmile stonky úplně seschnou, odřízněte je až u kořene a překryjte místo suchým listím. Kořeny astry přezimují až do dalšího jara. Stračka je schopna přežít v opravdu nízkých teplotách, ale potřebuje k tomu dostatek sněhu.

Pokud je zima bez sněhu, je třeba rostlinku schovat. Počkejte s přípravou, až úplně odkvete. Potom stonky sestřihněte ve výšce 15 cm. Nezapomeňte hlínu před podzimem pomulčovat suchým listím, kompostem nebo rašelinou. S příchodem mrazů rostlinku přikryjte smrkovými větvemi. Podobně můžete na zimu připravit i kosatce a lilie.

Inspirace na péči o záhony po sklizni

Jak svou zahradu na podzim připravujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články