Stal se meloun tím „nejjedovatějším“ ovocem naší doby? Může vám v těle udělat pořádnou neplechu

Dnešní pěstování ovoce a zeleniny klade velký důraz na co největší produkci v co nejkratším čase. Stejně tak jsou velmi žádoucí velké a krásné produkty, které se budou líbit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

To vše se však nemůže obejít bez použití mnoha chemických látek, které ovšem nemají zrovna blahodárný vliv na lidské tělo. Například o melounu se tak dá říct, že je v mnoha případech nejjedovatější zeleninou moderní doby. Právě do nich se totiž vstřikují celé koktejly, které urychlují růst a zrání plodiny. Například u dusíku pěstitelé vstřikují i trojnásobek povoleného množství. Konzumace takové pochutiny může způsobit i vážné problémy.

Přirozený meloun je nabitý zdravím

To však neznamená, že bychom měli všechny melouny okamžitě zavrhnout. Je však třeba říct, že by neměl být denní součástí jídelníčku. Pro přísun vitamínů i celkové osvěžení jsou lepší tuzemské švestky, jablka nebo hrušky, případně meruňky. V parném létě jde však o velmi vítané a také žádoucí zpestření jídelníčku. Jeho dužina obsahuje mnoho karotenů, vitamíny A a B, kyselinu listovou, vitamín C, železo i mangan.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se bojíte přemíry cukru, pak jde o strach zcela zbytečný. Jeho obsah se totiž výrazně liší podle jednotlivých odrůd, což ovlivňuje i počet kalorií. Melouny patří obecně mezi nízkokalorické potraviny. Právě složení a příjemná chuť je tak předurčují jako plody pro osvěžení a snadné řešení pro moučník nebo přesnídávku.

Pozor, může vám po něm být špatně

Kromě těchto nepochybných kladů však existují i značná rizika. Konzumace dužiny kontaminované viry či bakteriemi může způsobit silné žaludeční potíže. Právě obsah cukru a vysoký podíl vody podporuje rychlé množení mikroorganismů. Letní teploty tento proces výrazně urychlují. Množit se tak může například salmonela, listerie nebo enterobakterie. Meloun může poskytnout útočiště i méně známým virům jako žloutence typu A.

Riziko spočívá i v kontaminované vodě při pěstování nebo druzích povrchu, se kterými se meloun setká. Jde hlavně o skladování na zemi, přepravu a prodej včetně souvisejícího krájení a následného balení.

Hygiena na prvním místě

Při koupi celého melounu – což je ideální model – si zkontrolujte celý jeho povrch. Před samotným porcováním ho pak důkladně umyjte a nebojte se použít i kartáček. Nakrájený meloun vždy snězte nejpozději do 2 hodin od přípravy a nenechávejte jej na přímém slunci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

S melounem to nepřehánějte

Už jsme zmínili, že by neměl být denní součástí jídelníčku, spíše ozvláštněním. Tato zelenina je totiž jedním z nejlepších zdrojů fytonutrientů známých jako lykopeny. Jde o antioxidant, který dává dužině onu jasně červenou barvu. Jeho příjem může chránit před určitými druhy rakoviny a podporuje také celkové zdraví srdce. Problém je ale v množství. Více jak 30 miligramů za den může totiž vést k nevolnostem, průjmu i nadýmání.

Stejně tak si tímto „přehnáním“ můžete přivodit i vleklejší poruchy trávení. Dobrou zprávou však je, že to není tak snadné. Lze totiž sníst „na posezení“ až 600 gramů melounové dužiny, než tohoto limitu dosáhnete. Také dávejte pozor na nezralé plody. Nemají prakticky žádný beta karoten a obsahují řádově méně živin, krom toho je jejich chuť někde úplně jinde.

Kdy jste měli naposledy opravdu dobrý meloun?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články