Prevence plísní v zahradě pomocí mléka. Nejde o vtip, je to účinnější metoda než jedovaté chemické postřiky

Pokud se na listech na naší zahradě vyskytne bílý povlak, máme co dočinění s padlí. Nejčastěji napadá dýně, ale nevyhýbá se ani okurkám nebo cuketám.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedná se o rychle rostoucí houbu, která dokáže naše rostliny výrazně ovlivnit. Nevypovídá však nic o našich zahradnických nebo hygienických schopnostech. Padlí je přítomné skoro v každé zahradě a šíří se velmi jednoduše, a to větrem. K jeho šíření ale může dopomoci i déšť nebo zvířata. Jakmile si jeho spóry najdou vhodnou hostitelskou rostlinu, jeho šíření je pak velmi rychlé. Obvykle je zaregistrujeme ve chvíli, kdy již složitým způsobem napadají vrchní strany listů. 

Infikované rostliny jsou hůře vyživované 

Padlí má velký vliv na schopnost fotosyntézy našich rostlin. Blokuje totiž příjem světla, které do rostlin vstupuje pomocí listů. Díky tomu značným způsobem omezuje také potřebnou výměnu plynů. Při výsadbě je tedy dobré vybírat druhy, které jsou proti napadení odolné. Ty mají zvláštní vlastnosti a díky obsahu specifických enzymů zabrání padlí prostoupit do listů. Je to jeden z účinných způsobů, jak naši úrodu před napadením ochránit. 

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud jsme ale na to na jaře nemysleli a sáhli jsme po obyčejném druhu zeleniny, není zapotřebí při výskytu padlí hned zoufat. Existuje totiž i jednoduchý domácí trik, který si s ním hravě poradí. A nemusíme tak používat chemické fungicidy, které by mohly být toxické pro naši úrodu. Stačí nám jednoduše dojít do kuchyně a na pomoc si vzít obyčejné mléko. Postřik, který z něj vyrobíme, je totiž stejně účinný jako fungicid. 

Musíme si jen dát pozor na správný poměr

Na výrobu účinného postřiku budeme potřebovat vodu, mléko a vhodnou nádobu. Mléko jednoduše zředíme vodou v poměru 40:60. Účinek tohoto postřiku není vědecky prokázán, předpokládá se ale, že bílkoviny obsažené v mléce jsou schopny integrovat se sluncem a díky tomu vytváří antiseptický účinek. Houby, které jsou na listech přítomny, jsou tak jednoduše spáleny. Aby sprej byl účinný, je zapotřebí jej používat preventivně. 

iZdroj fotografie: Pexels

Aplikace probíhá za světla a mělo by k jejímu opakování dojít každých 10 dní. Sprej může někdy nepříjemně zapáchat, to ale není na škodu. Jedná se o přirozenou reakci mléka a slunce. Je zapotřebí postříkat obě strany listů, aby květina byla před napadením ochráněna. Důležité je ještě zmínit, že uvedený poměr je nejvyšší koncentrace, kterou se doporučuje použít. Můžeme použít i menší množství mléka. Dokonce ani nezáleží na tom, zdali sáhneme po plnotučném nebo odtučněném. 

Zdroj: GrowVeg

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články