Čtyři zvířata, která vás můžou zabít: Potkat je můžete při procházce kdekoli v Česku

Chodíte-li rádi do přírody, seznamte se s jejími obyvateli. Někteří z nich – jako jsou sršni, divoká prasata, hadi či pavouci – vám dokáží pořádně „zatopit“.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Teplé a slunné letní dny svádí k výletům a procházkám v přírodě. Dříve než se ale někam vydáte, seznamte se s živočichy, které můžete v dané oblasti potkat. V rámci České republiky nežije příliš zvířat, která by vás dokázala zabít, avšak některá jsou životu potenciálně nebezpečná. Stejně jako například u vlny veder platí, že při styku s nimi a jejich následném útoku jsou ohroženější děti a starší osoby, popřípadě každý, kdo se potýká s vážnějšími zdravotními obtížemi.

Sršeň obecná jako demonstrace síly

Hmyz, který vzbuzuje v lidech hrůzu již svým názvem, je sršeň obecná (Vespa crabro). Jedná se o zástupce tzv. sociálního blanokřídlého hmyzu, který je rozšířený po celé Evropě, Asii i Severní Americe. Maximální délka sršně je až 3,5 centimetru a během letu vydává hlasitý, bzučivý zvuk. Aby vás ohrozila na životě, muselo by vás bodnout více než 200 sršní (u alergiků je samozřejmě rizikové již jedno bodnutí). Naštěstí se jedná o mírumilovný hmyz, který si vás nevšímá – není-li vyprovokován.

Zápřednici jedovatou halí opar strachu

Pavouci se obecně netěší přílišné oblibě, avšak někteří nahání strach více než jiní. Vůbec nejjedovatějším pavoukem, který žije na území České republiky je asi 1,5 centimetru velká zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium). Ta dokáže lidskou kůži snadno prokousnout, přičemž ranka následně otéká a vám se zvyšuje teplota i pulz. Výjimkou není ani (dočasné) lokální ochrnutí. Velkým problémem je ovšem zápřednice pro alergiky a jedince, kteří mají skrytou vadu – následky kousnutí jsou vážnější a léčba komplikovanější.

Nejrozšířenější had na světě – zmije obecná

Zmije obecná (Vipera berus) je nejrozšířenějším hadem na světě a jediným jedovatým hadem žijícím na našem území. Ačkoliv je relativně malá (jedinci nejčastěji měří okolo 50 centimetrů), obává se jí většina populace. Pravdou však zůstává, že pro dospělého člověka není její kousnutí smrtelné – potenciálně ohrožené jsou děti či chronicky nemocní, staří lidé. Podle dostupných zdrojů má paradoxně horší průběh podání protilátky na její kousnutí, než účinky samotného jedu (proto se k tomu přistupuje jen v odůvodněných případech, například u malých dětí).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prase divoké je plaché, ale nebezpečné

Téměř 2 metry dlouhé zvíře, které měří v kohoutku i přes 1 metr a jehož hmotnost se běžně pohybuje od 100 do 250 kilogramů, to je kanec, respektive prase divoké (Sus scrofa). I přesto, že bachyně jsou o něco menší než samci, jsou potenciálně nebezpečnější, a to především, potkáte-li je společně se selaty, která brání. Jestliže se s prasetem divokým střetnete, zkuste ho nevyplašit a opatrně se vzdalte. Případy, kdy se za lidmi rozběhne nejsou časté, ale kdyby se tak stalo, určitě vyhledejte úkryt – můžete například vylézt na strom, který bude nejblíže.  

Kterého volně žijícího zvířete se nejvíce bojíte?

Zdroj: Wikipedia  

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články