Po zimě by rostliny měly dostat extra výživu. Na výběr je tyčinkové, kapalné či granulované hnojivo

Na konci zimy ožívají nejen rostliny venku, ale ze zimního spánku se probouzí i pokojové rostliny. V tuto chvíli je nejvyšší čas podniknout správné kroky a vyživit je.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zemina v květináči rychle ztrácí své zásoby živin, proto byste ji měli pravidelně vyměňovat a přihnojovat. Jen tak dodáte svým rostlinám vše potřebné pro zdravý a silný růst. Při výběru hnojiva vždy dbejte na správný poměr potřebných živin pro vaše rostliny, abyste je zbytečně nepředávkovali. Hlavními složkami, které je potřeba pravidelně doplňovat, jsou dusík, fosfor a draslík. Vyberte pro své rostliny to pravé hnojivo a nastartujte na jaře jejich růst. 

Použití kapalného hnojiva

Podle návodu k použití kapalné hnojivo vždy nařeďte s vodou, teprve pak je můžete použít k zalévání rostlin. Jedině tak mohou kořeny z hnojiva načerpat co nejvíc živin. Kapalným hnojivem hnojte své pokojové rostliny minimálně po dobu tří týdnů. Pokud kapalné hnojivo předem ředit nechcete, zalejte své rostliny čistou vodou a přidejte trochu kapalného hnojiva, aby se s vodou v zemině naředilo.

Granulované hnojivo pro rostliny

Toto hnojivo ve tvaru menších nebo větších granulí můžete využít k hnojení téměř všech druhů rostlin. Nejprve granulované hnojivo rovnoměrně nasypte na povrch zeminy v květináči a následně granule zaryjte do země. Doporučené dávkování i frekvenci aplikace najdete vždy na etiketě produktu. Těmito informacemi se vždy řiďte, abyste svým rostlinám spíše neuškodili.

Tyčinkové hnojivo pro pokojovky

K výživě svých pokojových rostlin můžete využít také hnojivo ve tvaru tyčinek. Pro použití tohoto hnojiva vyhlubte do květináče díry přibližně 3 cm hluboké. Postupujte opatrně, abyste nezpřetrhali a neporušili kořeny rostlin. Tyčinky do děr zasaďte a zasypte trochou zeminy. Jak budete rostliny zalévat, hnojivo se z tyčinek bude postupně uvolňovat a vyživovat vaše rostliny. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo ve spreji na listy

Listové hnojivo se běžně používá pro výživu větších rostlin. Jeho použití se však nedoporučuje pro pokojové rostliny s velmi tenkými nebo příliš masitými listy. Podle instrukcí uvedených na obalu toto hnojivo vždy smíchejte s vodou. Pokud chcete toto hnojivo ještě vylepšit, můžete jej smíchat spolu s insekticidy nebo fungicidy. 

Na co byste měli dát pozor

Pokud jsou vaše pokojové rostliny příliš mladé nebo mají oslabené a žluté listy, vždy hnojivo nařeďte větším množstvím vody, než je uvedeno v informacích na obalu. V opačném případě by rostlina nedokázala tolik živin zpracovat a spíš by vám rychle uschla. Pokud listy rostliny začnou po hnojení žloutnout, položte na ně hadřík navlhčený v čisté vodě a nechte alespoň 5 minut působit. Tento postup zopakujte 2krát a vyjměte rostlinu s půdou z květináče, aby mohlo přebytečné hnojivo rychleji odtékat.

Jak připravujete rostliny na jaro vy?

Zdroj: Bhg
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky