Jak správně podat psovi léky, aby je neplival a ani jeden jste si neublížili? Veterinář radí několik bezpečných způsobů

Veterináři za léta praxe mají vlastní postupy na podávání léčiv bez zbytečného stresu zvířete. Naučte se, jak můžete v klidu podat medikamenty i vy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro běžného chovatele může být tento úkon obrovským problémem. Zvířeti často stačí jen pohled na prášky a schová se v nejtemnějším koutě. Nepomohou ani pamlsky nebo uklidňování. Podání léku se však nelze vyhnout a majitelé musí být poměrně kreativní. Případně se proměnit dočasně v tyrana a pilulku do psí tlamy dostat násilím. Tento přístup je ovšem riskantní jak krátkodobě, tak i z dlouhodobého hlediska.

Jak dát psovi prášek pomocí maskovací metody

  1. Než dáte psovi lék, klidně k němu přijďte, normálně na něj mluvte a hlaďte jej. Celá procedura má probíhat klidně a přátelsky, bez prudkých pohybů nebo drsných výkřiků. Rozhodně se vyhněte nadávkám či silovému zacházení.
  2. Nejlepší způsob pro podání léků v podobě tablet je jejich zamaskování. Pamatujte si ovšem, že zvíře je chytré, nedělejte to tudíž přímo před ním. Dejte tabletku do malého kousku masa nebo sýra, které pes spolkne bez žvýkání. Sýr roztavený v mikrovlnce může pilulku dokonale obalit a skrýt i její pach.
  3. Pilulky bez chuti a zápachu lze rozdrtit a přidat do žrádla. Je však nejdříve třeba zjistit, zda krmivo neobsahuje složky, které mohou léčbu ovlivnit – poraďte se ideálně přímo s veterinářem.

Podání léku zvířeti přímou metodou

  1. Malá plemena může zvládnout člověk sám, na větší je potřeba asistence druhé osoby.
  2. Stejně jako v předchozím případě přistupujte ke zvířeti klidně, bez silného hlasu či prudkých pohybů.
  3. Jednou rukou držte horní čelist zvířete, druhou otevřete tlamu. Asistující účastník pak umístí pilulku psovi co nejdále na kořen jazyka.
  4. Psovi zavřete tlamu a nakloňte ji nahoru, aby lék nevyplivl. Druhou rukou hlaďte hrdlo směrem k jícnu, dokud se neprojeví polykací reflex. V případě velkého plemena držte tlamu oběma rukama a asistující osoba provede hlazení hrdla.
  5. V případě komplikací stříkněte pomocí injekční stříkačky bez jehly do tlamy trochu vody, pes pak polkne mnohem rychleji.
  6. Jakmile dojde ke spolknutí léku, nezapomeňte svého chlupáče náležitě odměnit.
iZdroj fotografie: Pxhere

Jak podat psovi tekutý lék

Tato metoda je prakticky totožná jako předchozí postup, jen s jednou podstatnou změnou. Hlavu psa držte vodorovně, nenaklánějte ji dozadu. Tekutý lék natáhněte do stříkačky (opět bez jehly) a vytáhněte ret zvířete v oblasti molárů. Medikament poté stříkněte do mezery mezi zuby nebo za tvář. Psovi zakryjte tlamu a opět pohlaďte hrdlo kvůli polykacímu reflexu. Nezapomeňte na pamlsek.

Jak se vám daří podávat psovi léky?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články