Tajemství nejhezčích petúnií: Dodržte několik zásad a květy budou z truhlíků přetékat. Zůstanou krásné i přes velká vedra

Správný postup péče o petúnie spousta lidí nezná. Pak se podivují nad tím, že namísto nádherných květin mají jen zubožené rostliny. Nezařaďte se mezi ně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pro své výjimečné květy jsou petúnie jednou z nejoblíbenějších letniček na zahradách i balkonech. V jejich prospěch mluví i to, že bývají pestrou ozdobou svého okolí nepřetržitě, až do podzimu. Bohaté květy hýří nepřeberným množstvím barev. Nové odrůdy křehkých petúnií jsou odolnější, úspěšně vzdorují horku, dešti i větru. Aby však stále kvetly, dělaly radost a lahodily oku, je důležité se o ně správně starat. Víme, jak na to.

Umístění

Základem úspěšného pěstování petúnií je vybrat pro ně správné místo. Mějte na paměti, že mají rády sluneční paprsky. Jakmile je umístíte na slunném místě a budete je dostatečně a často zalévat, budou bohatě kvést do podzimu.

Půda

Petúnie jsou nenáročné květiny, ale přesto potřebují kvalitní a dobře propustnou půdu bohatou na živiny, minerály a stopové prvky. Pokud tedy chcete mít krásné zelené bochánky se spoustou nádherně zbarvených květů, přimíchejte do půdy speciální dlouhodobá hnojiva.

Zalévání

Ideální na zalévání petúnií na zahradě je dešťová voda. Pokud je máte na balkoně nebo terase, nevyhnete se zalévání vodou z vodovodu. Měla by však být odstátá. Když petúnie nemají dostatek vláhy, rychle žloutnou. V horkých letních dnech potřebují petúnie v běžném truhlíku asi 4 až 6 litrů vody.

iZdroj fotografie: Piqsels

Chloróza

Nejčastější výživovou poruchou petúnií je chloróza listů. Rostlina pak slabě kvete, opadává a listy žloutnou. Trpí tím zejména bílé petúnie. Na vině chřadnutí je nedostatek železa, které je důležité při tvorbě chlorofylu. Přidávejte proto do zálivky hnojivo se železem.

Živiny

Živiny obsažené v půdě petúnie velmi rychle spotřebovávají. Musíte je tedy pravidelně doplňovat. Zhruba od června jim 1 až 2krát týdně přimíchejte do zálivky roztok s minerály a stopovými prvky pro kvetoucí rostliny. Odmění vás bohatším kvetením a intenzivnějším vybarvením květů i listů.

Výhony

Odkvetlé a zakrnělé květy a výhonky pravidelně odstraňujte. Seřezávejte je zhruba jednou za týden. Podpoříte tím tvorbu nových poupat. Výhony by neměly být delší než půl metru. Aby se petúnie správně rozvětvovaly, zkraťte je na čtvrtý až pátý pupen nebo list. To podpoří tvorbu bočních výhonů.

Ochrana

Ať máte petúnie na zahradě nebo na balkoně, pokud přijde silný déšť, přeneste je, či přikryjte třeba igelitovou fólií. Choulostivé křehké květy totiž silný a prudký déšť snadno poškodí. Když se to stane a rostlina bude vypadat zbědovaně, nepropadejte panice. Odstraňte zničené květy a během dvou dnů vykvetou nové. Petúnie zase bude vypadat k světu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nemoci

Při správném pěstování by neměly být náchylné k nemocem, ale jeden nikdy neví. Na petúniích se může objevit šedá a mokrá hniloba. Většinou je to kvůli příliš velké vlhkosti, nízkým teplotám pod 14 stupňů Celsia či příliš bohatému hnojení dusíkem. Na mšice stačí proud vody, případně speciální přípravky. Části rostlin napadené plísní, kterou způsobují náhlé změny teploty a vlhkosti vzduchu, ošetřete sírou.

Jaké triky na pěstování petúnií používáte?

Seznamte se s dalšími zásadami úspěšného pěstování petúnií prostřednictvím odborníka

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články