Kdo zasadí pecku z broskve, může se brzy radovat z vlastních plodů. Stačí vychytat ten správný okamžik

Broskve patří k oblíbeným druhům ovocných stromů, jimž se skvěle daří i na našich zahradách. Navíc si můžete z jejich pecky velmi jednoduše vypěstovat vlastní ovocný strom.

i Zdroj fotografie: iStock, Depositphotos
                   

Pěstování vlastního ovoce a zeleniny s sebou přináší spoustu úskalí. Kromě toho, že práci na zahradě musíte věnovat spoustu času, čelíte spolu s vašimi rostlinkami škůdcům a různým nemocem. Tato těžká dřina se vyplácí ve chvíli, kdy si můžete dosyta vychutnávat bohatou úrodu. Někdy se ale může stát, že se úroda nevydaří. To platí i v případě pěstování broskvoně. Z pecky broskve, na které jste si pochutnali, můžete vypěstovat novou broskvoň. Než ale urodí první plody, počkáte si několik let.

Jak uchovávat semínko broskve

Často záleží na typu broskve, jestli vám schované semínko v pravý čas vyklíčí a jestli následně vzrostlý strom bude plodit další ovoce. Pecku z broskve můžete jednoduše na podzim zasadit na vybrané místo a počkat na jarní klíčení. Nebo si pecku schováte a na začátku zimy (na přelomu prosince a ledna) zkusíte vyvolat klíčení sami.  

Aby vám semínko v pecce vyklíčilo, namočte pecku na 1–2 hodiny do vody a následně ji vložte do igelitového sáčku, kde jste předtím nasypali jemně navlhčenou zeminu. Sáček s peckou uchovávejte v ledničce dál od ovoce a pravidelně kontrolujte. Broskev může začít klíčit až za několik týdnů i měsíců. V případě špatné odrůdy nemusí vyklíčit vůbec. Pokud po vlastní broskvi opravdu toužíte, zkuste takto nechat vyklíčit více druhů broskví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zasadit pecku broskve

Pecku broskve vysazujte do země na podzim. Vyberte místo s dobře propustnou půdou a přidejte kompost nebo jiný organický materiál, který půdu obohatí. Připravte díru 8–10 cm hlubokou a pecku do ní vložte. Zasypte hlínou a položte na ni alespoň 2,5 cm slámy nebo mulče, aby pecka snáz přezimovala. Zasazenou pecku zalijte a dál ji nechte tak. Pokud byla odrůda broskve dobrá, měli byste na jaře najít klíčící broskev.

V případě, že jste broskev nechali vyklíčit v ledničce, zasaďte ji do květináče nebo v případě příznivého počasí rovnou ven. Pěstování broskví není náročné. Některé odrůdy klíčí rychleji, některé vůbec. Na ovoce sice budete čekat delší dobu, ale pamatujte, že trpělivost růže přináší.

Co ještě vědět o klíčení broskví

Pro klíčení je důležité používat semínka z odrůd, které jsou zvyklé na naše klimatické podmínky. Lákavě vyhlížející broskve například ze Španělska totiž v ČR nemusí vůbec dozrát. Proto si pecky opatřete nejlépe na farmářském trhu od domácích pěstitelů nebo od ochotného souseda.

Inspirace: Základní informace o pěstování broskvoní

Jaké máte zkušenosti s pěstováním ovocných stromů vy?

Zdroj: Botanichka
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články