Péče o vánoční kaktus podle našich babiček. Léty ověřené rady fungují dodnes, po ničem jiném tolik neroste

Pečujte o vánoční kaktus jako naše babičky. Není třeba hledat žádné složitosti. I za minimum pozornosti se vám odvděčí květy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Hledáte jedinečnou živou dekoraci pro vánoční svátky? Pak by vám neměl uniknout vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi). Ale ať už ho doma máte nebo se ho teprve chystáte přinést z obchodu, měli byste se řídit několika osvědčenými postupy pro péči o něj. Není třeba se pouštět do žádných složitých harmonogramů péče ani speciálně namíchaných hnojiv. Stačí se vrátit zpět ke kořenům té správné péče tak, jak ji praktikovaly naše babičky.

Jak pečovat o vánoční kaktus

V obchodech bývá k dostání nejenom pravý vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi), ale také ten falešný (Schlumbergera truncata). Na první pohled je téměř nerozeznáte, poradit vám může snad jen jmenovka na květináči. Do panelového bytu se však o něco více hodí spíše ten „nepravý“ kousek. Lépe totiž snáší teplejší zimování a vzduch vysušený od ústředního topení. Jinak je péče o oba druhy víceméně stejná.

Jde o rod epifytických lesních kaktusů, pocházejících z tropických džunglí Jižní Ameriky. V našich podmínkách jsou tak oblíbené proto, že obvykle kvetou na začátku nebo v polovině zimy. Tedy v době, kdy většina ostatních pokojových rostlin spí. Ve vědeckých kruzích jsou známé také jako „zygokaktusy“. Dnes bylo vyšlechtěno velké množství barev, kromě růžové tak lze vsadit třeba i na červenou, purpurově růžovou apod.

Dostatek slunce a správná zálivka

Vánoční kaktus nepatří mezi náročné rostliny a roste dobře téměř kdekoliv. Nejvíce se mu však zalíbí na světlém, ale ne přímo osluněném okenním parapetu. Pamatujte si také, že nesnáší horko a nehybný vzduch, a to především během léta. Na jaře proto doporučujeme květináč vynést na verandu, balkon, lodžii apod. Domů by se měla tato květina podívat teprve s příchodem chladnějšího počasí.

Obvykle jde o konec léta nebo začátek podzimu. Během této doby (anebo na jaře po odkvětu) je také vhodné vánoční kaktus přesadit. Ideální pro ně bude substrát složený z:

  • 1 dílu listovky
  • a 1 dílu hrubého písku.

A pokud ho chcete vyživit, přidejte do substrátu ještě trochu rašeliny nebo dřevěného uhlí. Mladé rychle rostoucí kaktusy je vhodné přesazovat 1-2krát ročně.

Jak přesazovat vánoční kaktus

Dbejte také na to, aby nebyl použitý květináč příliš velký. V takové nádobě může rostlina začít velmi rychle odumírat a květy nasazuje jen málo nebo dokonce vůbec ne. Na dno květináče je rovněž nutné nasypat vhodnou drenáž. Může jít o hrubý štěrk, polystyren, keramzit apod. A to ve vrstvě silné asi 2 cm. Pokud totiž něco vánoční kaktus opravdu nesnáší, tak je to přemokření. Je důležité zajistit, aby kaktus nevysychal, ale ani nevegetoval ve vlhku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak podpořit kvetení vánočního kaktusu

Této pokojové rostlině se nejlépe daří při teplotách +20 až + 23 ° C., ale během období odpočinku (v říjnu a následně v březnu a dubnu) by měly teploty klesnout k +10°C až +18°C. To podpoří rostlinu v bujném kvetení. Krátkodobě (ne více než dva dny) vydrží i pokles k hranici +3 až + 5°C. Můžete ho tedy umístit například i na nevytápěnou chodbu, do studené zimní zahrady apod.

Dobré rady pro pěstování schlumbergery

Jakmile začne kaktus nasazovat na kvetení, umístěte ho co nejvíce ke světlu. Od této chvíle však s květináčem nehýbejte, nebo jen velmi opatrně. Pokud ho budete muset přemístit třeba kvůli úklidu, pohlídejte si, abyste ho následně na parapet postavili přesně v té samé pozici. Jinak hrozí opad poupat. Působení suchého vzduchu z ústředního topení zase zmírníte tím, že kaktus 1-2krát denně porosíte odstátou vodou.

Má u vás vánoční kaktus také své stále místo nebo dáváte přednost jiným květinám?

Doma můžete pěstovat i jiné druhy kaktusů. Podívejte se, jak snadné to je

Zdroj: The Old Farmer’s Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články