Zimní péče o orchideje na poslední chvíli. Většina zahrádkářů na ni zapomíná, ale neměla by

Zima je pro exotické rostliny pěstované v našich podmínkách tím nejnáročnějším obdobím. A výjimku netvoří ani oblíbené orchideje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejčastěji nám v domácnostech kvetou orchideje rodu Phalaenopsis. A i když bývají v zahradních centrech doporučovány jako nenáročné, není to tak úplně pravda. Naopak. Pokud si nedáme pozor na několik důležitých aspektů péče, dočkáme se místo záplavy květů jen zažloutlé, nebo dokonce zcela mrtvé rostliny. Je potřeba dbát na vše – od dostatku světla až po rizika skrývající se ve sklech studených oken.

Jak pečovat o orchidej v zimě

Pokud už tuto krásku doma máme, měli bychom jí zajistit především maximum světla. Východní okno bude ideální, ale v zimě nevadí ani to jižní. Nepříjemný úpal se může dostavit až v období brzkého jara (obvykle do března), do té doby budou vaše květiny na okně v bezpečí. Všeobecně platí, že by Phalaenopsis měl mít každý den nejméně 8, nejlépe však 12 hodin slunečního světla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud mu takové podmínky přirozeně zajistit nedokážete, vsaďte na dodatečné osvětlení v podobě zářivky nebo alespoň lampičky se žárovkou se speciálním spektrem určeným pro vývoj rostlin. Jde o poměrně malou investici, která se však dlouhodobě vyplatí. Více než kdy jindy také dbejte na dostatečnou vlhkost vzduchu. Ten, který se pohybuje okolo ústředního topení, bývá příliš suchý. Nezapomeňte proto své orchideje pravidelně rosit.

Zálivku provádějte ideálně teplou vodou

Studená voda orchidejím nesvědčí, ovšem v zimě platí tato poučka dvojnásob. Vždy ji nechte odstát na pokojovou teplotu v místnosti, kde orchideje pěstujete, a to nejméně 24 hodin. Zbavíte ji tak chlóru a zároveň ji ohřejete. Hnojivo do zálivky nepřidávejte. Výjimku tvoří pouze případ, kdy orchideje kvetou nebo nabíhají na květ. V takovém případě použijte poloviční dávku oproti běžné situaci. Vsadit lze také na hnojení určené na listy.

iZdroj fotografie: Pixabay

A kdy orchideje správně zalévat? Neřiďte se žádným harmonogramem, ale pozorujte je. Prozradí vám to totiž samy. Když jejich kůra, resp. substrát, ve kterém je pěstujete, již vypadá suše, samotná rostlina může mít ještě vody dost. A jak to poznat? Prohlédněte si důkladně kořeny v květináči (musí být samozřejmě zasazeny v tom průhledném). Pokud jsou ještě zelené, mají vody dost.

Riziko představují studená okna

I když se všemi těmito nástrahami péče úspěšně prokoušete, čeká na vás ještě jedna – studená okna. Ta by sice orchidejím neměla vadit, ale bohužel je opak pravdou. V dobré víře je totiž obvykle doslova nalepíme na sklo, aby měly dostatek světla. Pokud je však sklo studené, mohou se o něj listy snadno popálit. Ještě větší nebezpečí znamená tento aspekt pro poupata. Květináče proto pravidelně otáčejte tak, aby se skla nikdy nedotýkala.

Jak zachránit nalomená poupata orchidejí

Zima je rovněž obdobím, kdy tyto pokojové rostliny nejčastěji kvetou. Pokud si je kvetoucí pořídíme již v obchodě, bývají už připevněny ke speciálním tyčkám. Jestliže nám však začnou vyhánět poupata až při domácí péči, můžeme mít problém. Všeobecně platí, že stvol s květy je nutné k opoře připevňovat už od samotného počátku, dokud je měkký a ohebný. Vyplatí se ho každý den přitahovat o malý kousek nejdříve za pomoci provázku.

iZdroj fotografie: Unsplash

Teprve poté mohou na řadu přijít skřipce nebo další pomocníci. I přes tu největší opatrnost se nám však může stát, že ho nechtěně zlomíme. Pokud však není odlomený zcela, nezoufejte. Mějte po ruce textilní náplast (bez polštářku) a poškozené místo s ní spojte. Existuje velká šance, že mladé rostlinné pletivo úspěšně sroste. Pro jistotu však už s tímto stvolem nehýbejte a nechte ho růst tak, jak ho napadne. Za záchranu květů to stojí.

Pečujete v zimě o své orchideje správně, nebo se máte v této oblasti ještě co učit?

Zjistěte, jak se starat o orchideje díky návodu zkušené květinářky

Zdroj: VeManteton

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články