Osvědčená pravidla, jenž znásobí výnosy z pěstování cibule a zaručí zdravou sklizeň

Při pěstování cibule je třeba dodržovat několik pravidel, která vám pomohou dosáhnout dobré sklizně. Důležité je zvolit správnou půdu i sousedy.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pěstování cibule je nenáročné a hodí se i pro začátečníky. Dosáhnout dobrých výnosů není tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Je nutné vzít v úvahu pouze agronomické požadavky: cibule má především slabý kořenový systém, proto je třeba jí dodat živiny a častěji zalévat. Dařit se jí bude jak přímo v zemi, tak i na vyvýšeném záhoně. Ať už se rozhodnete pro pěstování ze semínek, nebo ze sazeček, při dodržení základních postupů se dočkáte solidní úrody.


iZdroj fotografie: Pixabay

Špatní a dobří sousedé

Nejlepším předchůdcem cibule jsou plodiny, na které byla aplikována organická hnojiva: okurky, brambory, květák, luštěniny. Zelí, řepa a rajčata jsou považovány za neutrální předchůdce. Je zcela nežádoucí pěstovat cibuli po mrkvi a petrželi. Pokud jde o sousedy, nejúspěšnější jsou ředkvičky, papriky, mrkev a rajčata. V takovém sousedství bude cibule chráněna před škůdci a chorobami a vyhnete se použití zbytečné chemie.

Požadavky na půdu

Cibule je citlivá na kyselost půdy. Pokud není pH vyšší než 6, rostlina bude růst normálně. Pokud je půda kyselejší, nedosáhnete optimální úrody, bez ohledu na to, jak moc se snažíte. Kyselost můžete neutralizovat směsí hašeného vápna a dřevěného popela, použijte asi 300 g směsi na metr čtvereční, na tento krok je ale třeba myslet předem, abyste půdu stihli včas připravit k výsevu.


iZdroj fotografie: Pixabay

Čerstvá mrva by se neměla pod cibulí používat, je příliš agresivní a škodlivá pro sazenice. Vhodný je například zralý humus, používají se asi 2 kg na metr čtvereční.  Často se používají také dusíkatá hnojiva. Jejich účinek je sice evidentní, ale neměly by být zneužívány, protože přebytek hnojiv v půdě povede k hnilobě a dalším excesům, kterým se při pěstování cibule chcete raději vyhnout.

Optimální podmínky

Optimální režim pro cibuli je při teplotách kolem 20 °C, ale výsev začíná, když se vzduch zahřeje na 5 °C. Sazenice se mrazu nebojí, dokonce i dospělé rostliny vydrží často podzimní mrazíky kolem -3 °C, nižší teplotu než -5 °C však nezvládají. Při horkém létě je třeba častěji zavlažovat, ale nepřehánějte to, přílišná vlhkost může znamenat vznik hniloby. Preferujte místo na slunci.

Zdroj: Gardener
86 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 2089 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Ztvrdlé mozoly a rozpraskané paty mohou být minulostí díky běžnému dostupnému léku, který má každý doma
DámskýDeník.cz
Málo známý fígl s lakem na vlasy, který trvale zabrání trhání všech punčoch a silonek
Události247.cz
Někteří poslanci do Sněmovny moc nechodí. Andrej Babiš je nejhorší, SPD včetně lídra patří k nejlepším
VědaŽivě.cz
Kostarika jde příkladem celému světu aneb jak překonat krizi odlesňování a stát se mistrem v udržitelnosti životního prostředí