Ochraňte své jabloně před škůdci a chorobami. Právě teď je čas na podzimní domácí postřik

Každý, kdo má na zahradě nějaké jabloně, chce je ochránit před různými škůdci a chorobami. Ale jen málo lidí ví o tomto postřiku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S přicházejícím podzimem by měl každý zahradník myslet na ochranu ovocných stromů. A nejnáchylnější na různé nemoci jsou právě jabloně. Ochránit je můžete postřikem, který se skládá z močoviny a síranu železnatého. Přípravek, který je složený z těchto látek, likviduje škůdce a houbové patogeny, které se nacházejí přímo na rostlinných částech nebo v půdě. A pokud se jich nezbavíte, budou příští rok kůře škodit.

Co je vlastně močovina a síran

Močovina je takové minerální hnojivo, jehož chemický vzorec je CO(NH2)2. Obsahuje 46 % dusíku a je to nejkoncentrovanější dusíkaté hnojivo. Bývá vyráběn ve formě malých granulí bílé barvy, je naprosto bez zápachu a také skvěle rozpustný ve vodě. Síran je sůl kyseliny sírové. Můžete ji také znát pod názvem zelená skalice nebo zelený vitriol. Používá se většinou jako doplněk stravy nebo při ochraně stromů a dalších různých plodin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak připravit správný postřik

Příprava tohoto postřiku je velice snadná, ale je třeba vše důkladně promíchat. Budete potřebovat pouze:

  • 10 litrů vody
  • půl kila síranu železnatého
  • půl kila močoviny
  • velký kbelík
iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejprve je potřeba zahřát vodu aspoň na 70 stupňů a do ní potom vsypte síran. Směs pořádně míchejte do té doby, než se prášek rozpustí. Nyní přidejte močovinu a opět pořádně promíchejte. Tak, a přípravek máte hotový. Můžete ho přelít do jakéhokoliv rozstřikovače.

Jak používat

Používat postřik byste měli přibližně od konce října do půlky listopadu. Důležité je počasí, měli byste počkat na suchý a bezvětrný den, kdy se teploty budou pohybovat okolo 5 stupňů. Také před tím shrabejte všechno listí. Nezapomeňte použít ochranné prostředky, jako jsou například rukavice, respirátor, brýle a čepice. Postříkejte všechny části stromu i půdu okolo něj.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může se stát, že zapomenete

Pokud zapomenete na podzimní termín, nic se neděje. Postřik můžete použít i na jaře, a to nejlépe na začátku března. Příprava postřiku je naprosto stejná. Jen dejte pozor, ať stromy postříkáte před začátkem vegetačního období.

Chráníte nějak stromy na vaší zahradě?

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články