Maximalizujte výnos plodů z vaší zahrady a minimalizujte náklady: Sbírka nejlepších organických hnojiv, která překvapí svou sílou

Maximalizujte výnos své zahrady použitím správných hnojiv. Nejlepší organická hnojiva vaše rostliny posílí a dopřejí vám velké, šťavnaté plody.

hnojivo v kýblu i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý zahradník se snaží na svých záhonech vypěstovat co nejbohatší úrodu ovoce a zeleniny. K tomu, aby vaše rostliny prosperovaly a zároveň zůstaly zdravé, je nicméně zapotřebí důsledná péče. K té patří, kromě plení, kultivování a zalévání, také pravidelné hnojení jednotlivých plodin. Mimo průmyslových hnojiv můžete rostliny přiživit těmi organickými, která mají pro plodiny stejný přínos, zároveň však nezatěžují půdu a okolní prostředí. Poznejte ta nejlepší z nich a dejte jim na své zahradě šanci.

Rohovinová moučka a hobliny

Rohovinová moučka je organické pomalu působící hnojivo, které je obzvláště bohaté na dusík – obsahuje ho asi 13 %. Je proto vhodná především k obohacení půdy u rostlin vyžadujících tento prvek ke svému růstu (například rajčata nebo slunečnice). Rohovinovou moučkou můžete hnojit plodiny i okrasné rostliny, a sice na jaře i na podzim. Dávkování je 80 až 100 gramů na 1 m2, nebo v případě tekutého hnojiva 1 polévková lžíce na 1 litr odstáté vody.  

Sušená kávová sedlina

Skvělým hnojivem, které prospěje okrasným i pokojovým rostlinám (zejména růžím, pelargoniím, hortenziím, azalkám, rododendronům či oleandrům), je sušená kávová sedlina, ideálně zkompostovaná. Ta obsahuje hořčík, draslík, železo a dusík a dobře provzdušňuje půdu, v níž zároveň pomáhá udržovat vlhkost. Vzhledem k jejímu kyselému pH ji do půdy přidávejte s mírou a pouze jednou za čas.

Drcené vaječné skořápky

Dalším organickým hnojivem, které vašim rostlinám dodá dostatek vápníku a fosforu a pomáhá udržovat vyvážené pH půdy, jsou vaječné skořápky. Ty můžete buď použít přímo (zapracovat rozdrcené skořápky do půdy), nebo z nich připravit výluh. Pro výluh čili tekuté hnojivo vám postačí rozdrtit několik skořápek a zalít je vodou. Po několika dnech výluh slijte a použijte ho jako klasické hnojivo ke kořenům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kompost plný živin

Kompost se řadí mezi základní organická hnojiva a obecně vzniká přeměnou bioodpadu. Jestliže si jej založíte na své zahradě, první použitelné hnojivo s vysokým obsahem dusíku získáte přibližně po 1 roce. Kompostem je vhodné hnojit na jaře i na podzim (v případě potřeby i během sezóny), kdy jej jednoduše aplikujte přímo k vysazovaným rostlinám, a sice v několikacentimetrové vrstvě.

Rostlinný hnůj pro záhony

Velmi zajímavou alternativou je i rostlinný hnůj, který půdu obohacuje o uvolněné živiny. Díky svému výlučně rostlinnému složení nehrozí při jeho použití přenos patogenních zárodků a potenciální riziko rozvoje nemocí, které mohou ohrozit kvalitu pěstovaných rostlin. Pro jeho výrobu nasbírejte 1 kilogram kopřiv. Ty zalijte 10 litry vroucí vody, přikryjte a nechte týden na teplém místě odpočívat. Nezapomeňte hnojivo každý den promíchat. Zralý rostlinný hnůj řeďte s vodou v poměru 1 : 10 a používejte jako zálivku jednou týdně.

Na které hnojivo nedáte dopustit?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články