Extrémně důležité –⁠ jak rozlišit jedlé houby od jedovatých. Mýty a mylné představy, které mohou přivodit zdravotní problémy

Se začátkem podzimu se lesem začnou potulovat nadšení houbaři s košíky, lačnící po co největším úlovku. Stačí ale jedna špatná houba a je zaděláno na průšvih. Víte, jak je poznat?

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Dny jsou kratší, rána chladná, listy žloutnou a pomalu opadávají a v lese to voní po houbách. Davy turistů jsou s příchodem houbové sezóny podpořené houbařskou skupinou, která důkladně pročesává les. Čerstvé, zmražené, zavařené nebo usušené houby jsou u nás velmi oblíbené. Mezi lidmi je rozšířena spousta pověr a mýtů, jak od sebe jedlé a jedovaté kousky rozpoznat. Ne všem by se ale mělo věřit. I zkušeného sběrače může záludná houba zmást.

Jak jedlé a jedovaté houby rozeznat

Říká se, že jedovaté houby nejedí červi. Existují však druhy hub, které jsou pro člověka jedlé, ale zároveň mohou být toxické pro červy a hmyz. Některé pro člověka jedovaté houby jsou naopak velkou pochoutkou pro plže a jiné bezobratlé. V případě, že je jedlá houba příliš červivá, doporučuje se ji už nejíst.

Další rozšířenou pověrou je, že jedovaté houby zapáchají. Jelikož je každý člověk jinak citlivý na pachy a vůně, je toto znamení velmi pochybné. Některé muchomůrky navíc voní úplně stejně jako žampióny. Na rozeznávání hub podle pachů se raději nespoléhejte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chuť jako další indikátor

Jedovaté houby údajně chutnají hořce. Abyste takto otestovali houbu, u které si nejste jistí, jestli je jedlá, museli byste ji ochutnat. To je však úplná hloupost, protože byste si tak jednoduše mohli přivodit otravu. V lepším případě by se vám udělalo špatně, v tom horším byste jako další ochutnali až nemocniční stravu.

Dalším falešným mýtem je, že pokud do mléka dáte jedovatou houbu, zkysne. Ve skutečnosti však většina hub obsahuje enzymy, které způsobují srážení mléčné bílkoviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedovaté houby nestačí uvařit

Ani dlouhé vaření vám neudělá z jedovaté houby jedlou. Stačí jedna jedovatá houba v hrnci a k vyhození je celá várka. Podle dalšího mýtu můžete vývar z hub otestovat tím, že do něj vložíte stříbrný předmět. Stříbro vám z odvaru ale s největší pravděpodobností ztmavne vždy v reakci na aminokyseliny obsažené v houbách.

Asi nejnebezpečnějším mýtem je, že alkohol neutralizuje jed. V důsledku požití alkoholu však dojde k rychlejšímu vstřebávání jedu do stěn žaludku a následně může alkohol v těle ztížit stanovení správné diagnózy. Nejbezpečnější je vyrazit na houby se zkušeným pomocníkem a nesbírat houby, kterými si opravdu nejste jistí.

Naučte se, jak nejlépe sušit houby

Jak rozeznáváte jedlé a jedovaté houby vy?

Zdroj: Ogorod
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články