Jak na trojnásobné kvetení muškátů: Svou roli hraje velikost květináče i odštipování suchých květů

Správnou péčí můžete docílit mnohonásobně většího kvetení muškátů. Stejně tak je můžete i zazimovat a těšit se z nich po další sezóny.

i Zdroj fotografie: Friedrich Haag / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Z botanického hlediska je správným označením pelargonie, českým synonymem je pak častěji užívaný název muškát, můžete se ale setkat i s pojmenováním čapí nos. Muškáty jsou velmi často pěstovány pro svou relativní nenáročnost a krásu, kterou vás těší až do prvních mrazíků. Mohou zdobit balkóny i terasy či všemožné okrasné nádoby. Květů ale není nikdy dost. Co můžete pro své pelargonie udělat vy sami, aby kvetly mnohonásobně více?

Pravidelnou péčí dosáhnete záplavy květů

Abyste dosáhli bujných, zdravých a hojně kvetoucích rostlin, je potřeba dodržovat některé zásady. Ty platí jak pro muškáty převislé, tak vzpřímené.

Muškáty potřebují pro růst místo

Sazenice pelargonií se dobrou péčí poměrně výrazně rozrostou a prostor potřebuje jak samotná rostlina, tak i její kořenový systém. Vybírejte tedy dostatečně velkou nádobu, do které sazenice umístíte. Vhodné jsou i velké podlouhlé samozavlažovací truhlíky. Dopředu si rozmyslete také budoucí umístění rostlin. Muškáty milují slunce a světlé stanoviště, naopak na stinném místě se jim příliš dařit nebude.

Správná zálivka je polovina úspěchu

Se zaléváním muškátů vždy počkejte, až vyschne substrát. Pravidelné zalévání je velmi důležité, aby rostlina dobře rostla, obzvláště v horkých letních dnech ale dodržujte zásadu zalévání brzy ráno, nebo naopak až po západu slunce. Pokud byste zalévali v pravé poledne, voda by se nedostala ke kořenům a odpařila by se.

Pelargonie ve džberu iZdroj fotografie: Piqsels

Pravidelné hnojení chemicky i ekologicky

Protože muškáty rostou a kvetou opravdu velmi dlouho, je nutné jim dodávat živiny a minerální látky, které ke stimulaci růstu potřebují. K dostání jsou přímo speciální hnojiva na pelargonie, které zakoupíte v každém zahradnictví, hobby marketu nebo i supermarketu. Hodnotné hnojivo si ale můžete udělat i doma, například z kvasnic nebo banánových slupek. Domácí hnojiva jsou výrazně levnější a často stejně účinná jako ta kupovaná.

Odstraněním suchých květů uděláte prostor pro nové

Zaštipování suchých a nehezkých květů a listů nejen, že rostlinu posílí a ta bude vypadat výrazně lépe, ale všechny živiny také půjdou do nových květů. Rostlina tak více pokvete a bude vitálnější.

Zazimování pelargonií iZdroj fotografie: Depositphotos

Muškáty zkuste zazimovat

Chcete-li muškáty zazimovat a těšit se z nich i další sezóny, začněte s přípravou již koncem září. Omezte zálivku a přestaňte hnojit, abyste zamezili dalšímu růstu rostliny. Na přezimování vyberte pouze ty rostliny, které jsou silné a 100% zdravé. Rostliny zastřihněte tak, aby zbyly 3–4 listy. Pro přezimování volte světlé a chladné stanoviště se stálou teplotou v rozmezí 8–12 °C. Ideální čas na přesun muškátů je ve chvíli, kdy se venkovní teploty v noci opakovaně blíží nule. V tomto období nepoužívejte hnojivo a zalévejte jen tak, aby nebyl substrát úplně suchý.

První vydatnější zálivku a přihnojení byste měli provést koncem února a postupně rostlinu probouzejte z vegetačního klidu pravidelnou zálivkou, asi jednou týdně. Nové výhonky můžete odstřihnout a nechat zakořenit. Muškáty umístěte ven až v druhé polovině května, kdy už nehrozí riziko přízemních mrazíků.

Co děláte pro to, aby muškáty krásně kvetly?

Zdroj: OneJive
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články