Mléko je prospěšné i rostlinám. Hnojivo z něj uvítají muškáty, růže i rajčata

Mléko má unikátní složení, které je nesmírně prospěšné nejen pro lidské tělo. Jednoduchá příprava přírodního hnojiva podpoří růst rostlin a zbaví je škůdců.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Mléko je nesmírně hodnotným přírodním produktem. Velmi pozitivní účinky na lidské tělo má především díky vysokému obsahu vápníku, který je základním stavebním prvkem pro zuby, kosti, nehty a řadu procesů v těle. Kromě vápníku ale obsahuje například i draslík, fosfor, vitamíny B a cukry. Přesně toto složení odpovídá tomu, co potřebují i rostliny a plodiny. Připravte rostlinám hnojivo z mléka, díky kterému budou rostliny silné, lépe rostoucí i plodící a v neposlední řadě pomůže i v boji se škůdci.

K přípravě se hodí čerstvé mléko

Abyste připravili opravdu hodnotnou zálivku, je nutné použít mléko čerstvé, přičemž vůbec nevadí, když má už pár dnů po záruce. Převařené a pasterizované mléko je ochuzené o spoustu živin, a tudíž je pro tento účel nevhodné. Mléčné hnojivo je velmi přínosné pro muškáty, azalky, růže, petrklíče a mladé sazenice.

Muškáty pokvetou jako nikdy předtím

Složení mléka je přesně to, co muškáty potřebují k dobrému prospívání a bujnému kvetení. Na 1 litr vody budete potřebovat asi 100 mililitrů čerstvého mléka. Tuto zálivku aplikujte 3–4krát za měsíc ke kořenům muškátů, jinak zalévejte dle potřeby vodou.

Košík s muškáty iZdroj fotografie: Pixabay

Mléko ochrání růže před mšicemi

Růže jsou velmi náchylné na napadení škůdcem. Pokud se stane, že se právě váš oblíbený růžový keř stal novým domovem mšic, aplikujte mléko a jód. Na přípravu postřiku smíchejte půl mililitru jódu v 1 litru čisté vody a promíchejte se 100 mililitry čerstvého mléka. Rozprašovačem nastříkejte na listy a všechna postižená místa. Ošetřit takto můžete růže v záhoně i ty pěstované doma v květináči.

Zalévání mlékem posílí kořenový systém sazeniček

Mladé sazenice potřebují mít především silný a zdravý kořenový systém, aby byly schopné dobře růst a být silné. Zalévejte sazenice každých 14 dnů hnojivem, které připravíte smícháním 1 litru čerstvého mléka v 10 litrech čisté vody. Rostliny nejen, že dobře porostou, budou ale i odolnější proti možnému napadení škůdci.

Čerstvá zelenina iZdroj fotografie: Piqsels

Hnojivo z mléka ocení i plodiny na zahradě

Mléčné hnojivo můžete použít například na rajčata, papriky, okurky, lilek a zelí. Je to výborná prevence proti rajčatové plísni, se kterou si hravě poradíte i přírodní cestou, a chrání okurky před padlím. Na přípravu hnojiva promíchejte v 10 litrech vody 1 litr čerstvého mléka a 30 kapek jódu. Na rostliny aplikujte před nasazením květů a před tvorbou plodů. Rostliny pokvetou lépe a plody budou chutnější.

Abyste měli jistotu, že vaše plodiny budou chráněny před škůdci, připravte si ještě jeden roztok. Smíchejte 2 litry syrovátky, 10 mililitrů jódu a 2 lžíce tekutého mýdla v 8 litrech vody. Tuto zálivku aplikujte na listy každých 10 dnů od přesazení sazenic do záhonu.

Jak používáte mléko na zahradě vy?

Zdroj: News.Glavred
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články