Vitamínová bomba z vašeho parapetu: Na „mikrozelenině“ si můžete pochutnávat už za 8 dní

Při pěstování mikrozeleniny si možná vzpomenete na školní projekty, kdy jste nechávali naklíčit luštěniny ve vatě. Je to snadné a výsledek vás nadchne.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mikrozeleninu bohatou na vitamíny i chuť můžete snadno a levně pěstovat doma. Nezabere moc místa, stačí jí parapet na slunném místě nebo balkon. A k pěstování potřebujete už jen mělkou nádobu a semínka. Velké úsilí pěstování microgreens, tedy drobné, jemné zeleniny, která dodává barvu, texturu a chuť různým pokrmům, nevyžaduje. Skvělé je, že budete mít přísun vitamínů i v období, kdy je sezonní zelenina v obchodech dražší. Víme, jak mikrozeleninu pěstovat.

Mikrozelenina z okenního parapetu

Domácí pěstování mikrozeleniny se stalo trendem. Jedna malá rostlinka obsahuje tolik vitamínů a mikroživin jako celý plod zeleniny. Existují dva způsoby pěstování této zeleniny. Jedním je tradiční pěstování rostlinek v půdě. V druhém případě hlínu nebudete potřebovat. Bylinky mohou růst i na netkané textilii, která se dá sehnat v zahradnictvích. Můžete použít i bavlněnou látku, vatu, papírové utěrky nebo toaletní papíre.

Je to v podstatě stejné, jako když jste při školních projektech nechávali naklíčit luštěniny. Pokud svět mikrozeleniny teprve objevujete, vsaďte na jistotu. Vyberte si zelí, jetel, ředkvičky, vojtěšku, tykev, brokolici, květák, hořčici, chia, slunečnici nebo pohanku. Rychle začnou klíčit a nepotřebují zvláštní péči. Například vojtěšku byste před výsadbou měli přes noc namočit, poté slít vodu a semena nechat na tmavém místě další 2 dny.

Nejdřív semínka dejte na tmavé místo

Pěstování malé zelené vitamínové bomby je snadné. Do nádoby položte netkanou textilii nebo jakýkoli jiný substrát. Musí být navlhčený. Semínka rozprostřete na povrch, poté něčím přikryjte, stačí i obyčejný sáček, abyste vytvořili skleníkové prostředí. Takto připravenou nádobu dejte někam na tmavé místo na 3 až 5 dní. Posléze ji můžete umístit třeba na parapet, řádně je zalijte a za dalších 3 až 7 dní rostlinky vyrostou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ujistěte se, že mělká nádoba, v níž necháváte semínka naklíčit, má na dně několik otvorů pro odtok přebytečné vody. Prostředí, v němž rostlinky klíčí, je totiž to nejdůležitější. A nejtěžší na jejich pěstování je právě zalévání. Nadměrná nebo naopak nedostatečná zálivka způsobí, že budete mít mizernou nebo žádnou úrodu. Mikrozelenina obecně nepotřebuje vydatnou zálivku. Postříkejte rostlinky vodou 1 až 2krát denně podle toho, který druh jste nechali naklíčit.

Skvělá chuť i doplněk interiéru

Pěstování mikrozeleniny na parapetu není složité. Proto se stává stále oblíbenější nejen u vyznavačů zdravého životního stylu. Když ozdobíte tak obyčejné jídlo jako je omeleta vojtěškovými nebo slunečnicovými rostlinkami, rázem pokrm posunete na jinou úroveň. K masu se zase hodí naklíčené rostlinky hořčice. V klíčcích dřímá skvělá chuť a spousta vitamínů.  Nemluvě o tom, že nádoby s rostoucí mikrozeleninou jsou zajímavý doplněk interiéru, který na parapetu dobře vypadá.

Které druhy mikrozeleniny byste chtěli pěstovat?

Podívejte se na to, jak vypadá pěstování microgreens od semínka po sklizeň

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články