Jak dostat červy z malin: Lidové způsoby na záchranu vaší úrody, za které neutratíte víc než 20 korun

Na nechtěné a nezvané hosty v lahodných malinách můžete vyrukovat s chemií, ale lepším způsobem jsou lidové recepty, které jsou šetrnější k přírodě i vaší peněžence.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý pěstitel se rád pokochá pohledem na malinovníky (ostružiník maliník – Rubus idaeus) obalené temně růžovými plody. Jsou sladké, osvěžující a chutné. Ovšem jen do chvíle, než si všimnete, že je plod napadený malými červy. jde obvykle larvy brouků malinovníka šedého (Byturus ochraceus) nebo malinovníka plstnatého (Byturus tomentosus). Často je v jedné malině i několik larev. Nejčastěji si pochutnávají na měkkých nebo přezrálých plodech. Existuje spousta způsobů, jak maliny před škůdci ochránit. A jde to i po vzoru našich babiček levně.

Mýdlová voda

Snadno si vyrobíte roztok ze tří surovin, které jistě máte doma. Nalijte do kbelíku 10 litrů vody, přidejte 30 gramů sody bikarbony a 40 mililitrů tekutého mýdla. Pak už jenom stačí elixír pořádně rozmíchat, přelít do lahve s rozprašovačem a nastříkat na rostliny.

Odvar z tabáku

Protivných škůdců na malinových keřích se můžete zbavit s pomocí tabáku. Přesněji řečeno odvaru z tabákových listů. Budete jich potřebovat asi 200 gramů. Dejte je do nádoby a zalijte 10 litry vroucí vody. Pak nechte roztok 24 hodin odstát. Nakonec ho přelejte do lahve s rozstřikovačem a malinovníky postříkejte.

Horká voda

Sice to bude znít trochu nezvykle, ale proti škůdcům na malinách má pomoci horká voda. Tou byste měli keře preventivně postříkat, čímž se vyhubí larvy a posílí imunita rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Roztok ze sody

Rostliny malinovníků ochrání od nezvaných návštěvníků také jedlá soda. Ošetřovat by se roztokem měly každých 10 dní. Roztok si vyrobíte snadno. Do kbelíku s vodou prostě jen přidáte jednu lžíci jedlé sody, promícháte a zázračný elixír máte připravený k nastříkání na keře.

Hořčičný postřik

K výrobě účinného přípravku proti škůdcům na malinách budete potřebovat 100 g hořčičného prášku a vodu. Hořčičný prášek ve vodě rozmícháte tak, aby výsledný produkt měl trochu vláčnější konzistenci jako třeba smetana. Poté ho rozpustíte v kbelíku s vodou (10 l), promícháte a necháte jeden den odstát. Pak přípravkem rostliny postříkáte keře.

Čaj z vratiče

Na škůdce na malinách zabírá i odvar z rostliny, která roste na louce, případně ji seženete v lékárně. Do dvou litrů vody vložte několik rostlin aromatického vratiče obecného a vařte asi půl hodiny. Roztok pak přefiltrujte, nechte vychladnout a rozřeďte v 10 litrech vody. Pak elixír přelijte do nádoby s rozstřikovačem a použijte na rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Růžový elixír

Vhodným pomocníkem v boji s larvami na malinách se ukázal být i manganistan draselný. Stačí, když zhruba půl gramu přidáte do 10 litrů vody. Narůžovělý roztok pořádně promíchejte a můžete jím postříkat keře.

Jaké tipy máte na vyhnání otravných škůdců z malin?

Podívejte se i na další tipy pro pěstování maliníků, díky nimž si můžete jejich plodné období značně prodloužit

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články