Nečisté rostliny, v jejichž blízkosti se rozhodně nevyplatí bydlet. Údajně nosí smůlu a jsou prokleté

V moderní době máme sklon často zapomínat na národní přesvědčení a tradice či legendy. Vytlačuje je jak globalizace, tak současné trendy. Stále se však hodí o nich vědět.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ostatně není to zase tak dávno, co se informace předávaly primárně ústně a tzv. šeptanda je i dnes silný nástroj reklamy. Veškeré naše znalosti o světě pramení z pozorování okolí a vyvozování závěrů. A nejinak je tomu i u určení nečistých rostlin, kterým se dříve lidé z mnoha důvodů vyhýbali. Panoval totiž striktní názor, že takové druhy přitahují zlé duchy a mohou doslova otrávit život. Přitom se s nimi kolikrát setkáváme na každém kroku.

Co vězí za odsudkem olše?

Tento opadavý keř či strom z čeledi břízovitých se perfektně zpracovává a je výborné stavební dřevo. Jenže právě toto použití se nedoporučuje, ačkoli jde o dřevo vysoce odolné proti vlhkosti. Podle legendy je totiž červená míza tohoto stromu samotnou krví ďábla. Všechno má ale i druhý tábor, který zase považuje olši za strom chránící před nemocemi a zlými úmysly dalších lidí.

Odkdy je osika prokletá?

Strom, který je a byl mnoha lidmi považován za přímo upíří. Právě na osice se totiž měl oběsit Jidáš, který za 30 stříbrných zradil Ježíše Krista. Strom se tak stal prokletou dřevinou odsouzenou k neustálému chvění. Právě proto ani z ní nebylo nikdy nic postaveno. Stejně jako v případě olše však existuje i opačný názorový tábor. Podle něj je osika pomocníkem proti zlu – a čarodějnice i upíry je třeba zabít právě pomocí osikového kůlu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Topol a lidská energie

Vysoký strom známý z alejí, který se do tradic a legend zapsal jako vysavač energie zanechávající člověka zcela bezmocného. Pro některé byl ale nositelem bohatství. Věřilo se, že pupeny i listy stromu pomohou ušetřit peníze.

Rákos

Podle pověstí nesměla být tato rostlina nikdy přinesena do domácnosti. Žijí v ní čerti a cesta do pekla je kusy rákosu přímo poseta. Možná jste také někde slyšeli výraz „měřit rákosem“? Ve své podstatě nejde o nic jiného, než přání rychle smrti dotyčné osobě. Pravdou totiž je, že stvoly se dříve k měření mrtvých používaly. Dokonce i aranžéři se mu v dekoracích a kyticích vyhýbají, ačkoli sušený je opravdu krásný. Obecně se předpokládá, že rákosí nese smůlu a způsobí člověku všelijaké choroby a neduhy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Černý bez s čertem uvnitř

Dřevina vzbuzující mnoho vášní. Věřilo se totiž, že ho vypěstoval sám ďábel a navíc se v něm i zabydlel. Lidé si proto kolem jeho stromů a keřů odmítali stavět domy nebo v jeho okruhu i pracovat. Protože smůlu podle legend nosil i ten nejmenší kontakt, nebylo možné bez ani pokácet nebo vyvrátit. Komukoli, kdo se o něco takového byť jen pokusí, se totiž čerti nepochybně pomstí.

Vnímavost i přírodním dějům

Zda je na těchto zkazkách něco pravdy lze určit jen obtížně. Naši předci byli obecně vnímavější ke znamením přírody a právě rostliny jim zvěstovaly události. Bylo tedy jednodušší odhalit příčiny a následky.

Které další zlé rostliny vás napadají?

Zdroj: ZiggyNatural
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články