Nečisté rostliny, v jejichž blízkosti se rozhodně nevyplatí bydlet. Údajně nosí smůlu a jsou prokleté

V moderní době máme sklon často zapomínat na národní přesvědčení a tradice či legendy. Vytlačuje je jak globalizace, tak současné trendy. Stále se však hodí o nich vědět.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ostatně není to zase tak dávno, co se informace předávaly primárně ústně a tzv. šeptanda je i dnes silný nástroj reklamy. Veškeré naše znalosti o světě pramení z pozorování okolí a vyvozování závěrů. A nejinak je tomu i u určení nečistých rostlin, kterým se dříve lidé z mnoha důvodů vyhýbali. Panoval totiž striktní názor, že takové druhy přitahují zlé duchy a mohou doslova otrávit život. Přitom se s nimi kolikrát setkáváme na každém kroku.

Co vězí za odsudkem olše?

Tento opadavý keř či strom z čeledi břízovitých se perfektně zpracovává a je výborné stavební dřevo. Jenže právě toto použití se nedoporučuje, ačkoli jde o dřevo vysoce odolné proti vlhkosti. Podle legendy je totiž červená míza tohoto stromu samotnou krví ďábla. Všechno má ale i druhý tábor, který zase považuje olši za strom chránící před nemocemi a zlými úmysly dalších lidí.

Odkdy je osika prokletá?

Strom, který je a byl mnoha lidmi považován za přímo upíří. Právě na osice se totiž měl oběsit Jidáš, který za 30 stříbrných zradil Ježíše Krista. Strom se tak stal prokletou dřevinou odsouzenou k neustálému chvění. Právě proto ani z ní nebylo nikdy nic postaveno. Stejně jako v případě olše však existuje i opačný názorový tábor. Podle něj je osika pomocníkem proti zlu – a čarodějnice i upíry je třeba zabít právě pomocí osikového kůlu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Topol a lidská energie

Vysoký strom známý z alejí, který se do tradic a legend zapsal jako vysavač energie zanechávající člověka zcela bezmocného. Pro některé byl ale nositelem bohatství. Věřilo se, že pupeny i listy stromu pomohou ušetřit peníze.

Rákos

Podle pověstí nesměla být tato rostlina nikdy přinesena do domácnosti. Žijí v ní čerti a cesta do pekla je kusy rákosu přímo poseta. Možná jste také někde slyšeli výraz „měřit rákosem“? Ve své podstatě nejde o nic jiného, než přání rychle smrti dotyčné osobě. Pravdou totiž je, že stvoly se dříve k měření mrtvých používaly. Dokonce i aranžéři se mu v dekoracích a kyticích vyhýbají, ačkoli sušený je opravdu krásný. Obecně se předpokládá, že rákosí nese smůlu a způsobí člověku všelijaké choroby a neduhy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Černý bez s čertem uvnitř

Dřevina vzbuzující mnoho vášní. Věřilo se totiž, že ho vypěstoval sám ďábel a navíc se v něm i zabydlel. Lidé si proto kolem jeho stromů a keřů odmítali stavět domy nebo v jeho okruhu i pracovat. Protože smůlu podle legend nosil i ten nejmenší kontakt, nebylo možné bez ani pokácet nebo vyvrátit. Komukoli, kdo se o něco takového byť jen pokusí, se totiž čerti nepochybně pomstí.

Vnímavost i přírodním dějům

Zda je na těchto zkazkách něco pravdy lze určit jen obtížně. Naši předci byli obecně vnímavější ke znamením přírody a právě rostliny jim zvěstovaly události. Bylo tedy jednodušší odhalit příčiny a následky.

Které další zlé rostliny vás napadají?

Zdroj: ZiggyNatural
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Může masážní pistole pomoci zmírnit celulitidu?
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem