Zapalte kávový lógr a kromě příjemné vůně si užijte i naprostý klid. Primitivní vychytávku zaručeně oceníte

Zapalování kávové sedliny se v létě, především v podvečerních hodinách, velmi vyplácí, přestože to zní poněkud zvláštně. Zjistěte proč.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Léto je pro mnohé lidi z více důvodů nejoblíbenější částí roku. Stejně tak je tomu bohužel i u otravných venkovních škůdců, mouchami počínaje a komáry pokračuje. A pokud si rádi večer sednete na zahradu s čajem nebo vínem, otravné bzučení a svědivé štípance na sebe nenechají dlouho čekat. Komáři jsou také významnými přenašeči mnoha chorob, což je o důvod víc, proč si je držet od domácnosti co nejdál. Jenže jak na to?

Zapomeňte na chemické jedy

Právě na komáry se dá ale snadno vyzrát. Tento hmyz je totiž vybaven odorizačními receptory, které jsou velmi citlivé na pach. Ostatně jakmile necháte na noc otevřené okno, komáři snadno poznají vydýchaný vzduch – tedy lidskou přítomnost. Tyto receptory jsou citlivé na silný zápach, a to hlavně na kouř. Tím se řídí výrobci chemických odpuzovačů, které proto velmi silně páchnou, nejde však o nejšťastnější volbu.

Tyto pachy nás samotné sice nezabijí, dlouhodobé vystavení však může lidský organismus slušně „pocuchat“. Hodně těchto nástrojů způsobuje po nějaké době respirační potíže, alergie, zarudnutí kůže nebo nevolnost. Proto není od věci zapátrat po něčem zcela přirozeném, co poskytne stejnou ochranu, ne-li ještě lepší. A právě v tom pomůže obyčejná kávová sedlina. Pravda, vzhledem k převaze rozpustných káv nemusí být dostupná vždycky.

Sedlinu nikdy nevyhazujte

Hořící, respektive zapálená kávová sedlina emituje hodně kouře a velmi silný pach. Můžete přitom použít jak zcela čerstvou, tak i starou a vysušenou. Dejte jí hromádku na alobal nebo do plechové misky a zapalte jako kadidlo. V jednoduchém provedení ovšem hrozí odfouknutí větrem nebo převrácení. Nejdříve ji tedy namočte a udělejte z ní hrudky, kuličky nebo kostičky. Pokud vás komáři trápí opravdu hodně, přimíchejte ještě drcený bobkový list.

iZdroj fotografie: Pxhere

Dejte pozor, ať sedlinu nepálíte v blízkosti stromů, protože by mohla odpudit i včely nebo další užitečné opylovače. Ideální stav je takový, pokud jde kouř po větru na vás ze vzdálenějšího místa. Kromě komárů funguje tento recept i na mravence, slimáky a hlemýždě. A nemusíte se limitovat jen na jedno „stanoviště“, klidně jich po zahradě zapalte víc. Přejeme klidné večery a stejně tak nerušený spánek i při otevřeném okně.

Jaké vlastní recepty proti komárům se vám osvědčily?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články