Krtky ze zahrady vyženete spolehlivě domácí pastí z plastové lahve. Vsaďte na jednoduchost a rozlučte se s nimi

Při nálezu krtka na zahradě se jej nepokoušejte zabít. Vyrobte si doma past z plastové lahve, kterou ho jednoduše chytíte.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Krtek na zahradě nepotěší žádného zahrádkáře, který si zakládá na hezkém vzhledu a upravenosti své zahrádky. Pro některé je dokonce noční můrou. Dobrou zprávou je, že toto zvířátko se nejčastěji zabydlí na takovém místě, kde je zdravá a úrodná půda. Živí se larvami a malým hmyzem, což jsou škůdci, kteří mohou poškodit vaší pěstovanou úrodu. V tomto směru je krtek pomocníkem.

Nepoužívejte jedy a zvířata nezabíjejte

Se zvířaty by se mělo jednat slušně. V momentě, kdy se vám na zahradě vyskytne krtek, ihned neutíkejte do obchodu, ve kterém si zakoupíte první jed, na který narazíte. Pokud se vám podaří zvíře chytit, nezabíjejte ho. Raději si zakupte past, do které krtka pouze chytíte a nijak mu neublížíte. Doma si můžete vyrobit past z plastové lahve, která je účinným pomocníkem při odchytu tohoto zvířete. Takovýchto pastí umístěte na zahradě klidně více, abyste zajistili úspěšný výsledek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vyrobit past na krtky z plastové lahve

K ruce si vezměte plastovou lahev o objemu 1,5 litru. Nepoužívejte menší nebo větší velikosti, protože nejsou vhodné. U lahve se musí odřízněte hrdlo. Z jedné strany musí být volný vstup. Poté vezměte hrdlo, na kterém se nachází víčko. Víčko odšroubujte a část na uzávěr odstřihněte / odřízněte. Vznikne vám jakýsi trychtýř. V horní části (užší) vystříhejte podélně 10 až 12 podélných řezů (od uříznutého uzávěru směrem dolů).

iZdroj fotografie: Pixabay

Takto vystříhaný trychtýř vložte užší částí do spodní části lahve (řezy směřují dovnitř). V místech, kde se lahve spojují, je zalepte páskou. Takto připravenou past vložte otvorem do chodby, kterou má krtek vyhrabanou v zemi. Krtek se skrze řezy dostane do lahve, ale už ne zpět. Tento pomocník na chytání krtků vám nezabere ani mnoho času. Jednoduše ho vyrobíte přibližně za 10 až 15 minut.

Past, do které se zvíře dostane z obou stran

Takovouto past můžete vyrobit i oboustrannou. V ten moment nemusíte řešit, z jaké strany se do lahve krtek nejspíše dostane. Při výrobě této pasti si vezměte k ruce dvě plastové lahve a na obou uřízněte hrdlo i dno. Prostředky lahví spojte a zafixujte spoje opět páskou. Z hrdel opět vyrobte trychtýře s podélnými řezy. Ty vložte z každé strany do lahve. Při průchodu dírou se krtek dostane do této vyrobené pasti a zůstane uvnitř. Vy nemusíte řešit, ze které strany přijde, protože past je připravená z obou stran.

Správné umístění pasti do krtince

Aby byla past účinná, je potřeba ji správně umístit do krtince. K práci budete potřebovat lopatku, která vám usnadní hrabání. Nejdříve zahrabejte a zašlapejte krtince (hromádky), které krtek vytvořil. Když je udělá další dny znovu, lopatkou tyto hromádky odstraňte a dostanete se na vodorovnou chodbu, kterou si zvíře vytvořilo. Past umístěte tak, aby přesně pasovala na chodbu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dávejte si pozor, abyste chodbu nepoškodili, protože krtek by se do ní nemusel chtít vracet. Při instalaci pastí mějte nasazené rukavice, aby nezůstal nikde lidský pach. Místo zakryjte důkladně přírodním materiálem (trávou, listy nebo dřevem). Pozor si dávejte na to, aby i v pasti byla stejná tma jako v chodbách. Místo choďte několikrát denně kontrolovat, abyste chycené zvíře dlouho netrápili. Jestliže past zůstane dlouhodobě prázdná, dejte ji na jiné místo.

Některá zvířata mají zrychlený metabolismus a mezi ně patří i krtek. Proto je důležité, chodit pasti několikrát denně kontrolovat. Krtek by bez jídla nepřežil více než 24 hodin. Pokud zjistíte, že se do pasti chytil, ihned ji vyjměte z chodby a pusťte jej daleko od místa činu do volné přírody, aby se nemohl do svého útočiště znovu vrátit.

Past vytvořená z větší nádoby

Lidé si odjakživa uměli poradit a vymysleli i jiné pasti na krtky, které si mohou vyrobit pohodlně doma. Jedná se o pasti z velkého plastového barelu na vodu, sklenice, kýblu nebo plechovky. Jestliže je u barelu úzké hrdlo, odřízněte jej. Past se umístí pod chodbu, po které krtek chodí. Najděte si krtinec a hromádku odstraňte. Pod ním naleznete s největší pravděpodobností chodby, kterými se krtek plazí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Přerušte v určitém místě chodbu a udělejte pod ní díru, která bude velká stejně jako nádoba, kterou zde umístíte. Výška nádoby musí být 25 až 30 cm. Jinak hrozí, že se zvíře dostane ven. Vršek pasti musí být v úrovni chodby. Nádobu zasypejte zeminou a důkladně umačkejte v okolí díry do pasti. Pokud by živočich cítil nerovnosti, mohl by změnit směr cesty. Chodbu opět důkladně zakryjte, aby do ní nepronikalo světlo. Až bude krtek procházet, spadne do lapače pod chodbou a zůstane v něm.

Účinnost domácích pastí na krtky

Pokud přemýšlíte nad tím, zda takové domácí vychytávky na krtky opravdu fungují, můžete si být jistí, že ano. Mnohem lepší je zvíře chytit a vypustit ho do volné přírody, než abyste ho zabíjeli. Krtek si pouze zaleze sám do pasti nebo do ní spadne a vaší prací je už jen jeho vypuštění zpět do přírody. Abyste byli při odchytu úspěšní je nejdůležitější vybrat ten správný krtinec, do kterého lapač umístíte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se krtek v pasti neobjeví do 4 až 5 dnů, umístěte lapač na jiné místo. Lepší fungování se ukázalo u pastí, do které vedou vchody z obou stran. Člověk totiž nikdy neví, z jaké strany se zvíře do pasti dostane. Práce při instalaci lapače musí být důkladná, protože pokud zjistí krtek překážku, změní směr své cesty. Nejlepší funkci prokázaly lapače z plechovek, kbelíků a plastových barelů, jež se umisťují pod podzemní chodbu.

Co udělat s odchyceným krtkem

V momentě, kdy zjistíte, že se v něm nachází krtek, vezměte ho alespoň 1 kilometr od tohoto místa a vypusťte do přírody. Z takové vzdálenosti se již do svého teritoria nevrátí. Při vypouštění buďte opatrní, protože má malé ostré zuby, se kterými vás může ošklivě pokousat. Z lapače krtka opatrně setřeste na zem. Ideální místo na vypuštění je vysoká tráva nebo les. Krtka odvezte na jiné místo ihned poté, co zjistíte, že se chytil do pasti, protože při dlouhodobém hladovění může brzy zemřít.

Jak ochránit pozemek před krtky

Je mnohem jednodušší zabránit krtkům vstup na pozemek než se jich později zbavovat. Ochránit určitou lokalitu před těmito živočichy lze mohutným a neprůchozím základem v zemi. Dále lze pozemek ochránit silným plastovým pletivem s jemnými oky, jež umístíte do země do hloubky 70 až 80 cm. V obchodě si můžete zakoupit odpuzovače, ale u těch není 100%, že budou vždy fungovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další možností, jak ochránit zahradu před krtky je výroba domácích odpuzovačů z plastu. Doma si lze vyrobit například větrník z plastu. Ten vyrábí nepříjemné vibrace, které se přesouvají do podzemí a vyhání krtky. Na výrobu takového větrníku nepotřebujete žádné speciální produkty. Většinu z nich totiž naleznete doma.

Pasti, které tohoto živočicha zabijí

Jestliže nejste milovníkem zvířat a jejich zabíjení vám nedělá problém, existují na trhu výrobky, určené pro odchyt a zahubení krtků. Nejčastěji narazíte na pružinové pasti, smyčkové pasti, nůžkové pasti a harpunové. Některé z těchto druhů lze vyrobit doma nebo si zakupte rovnou hotové. Stále však zůstává lepší varianta, kterou je krtka chytit živého a donést na jiné místo do přírody. Účinnost smrtících pastí je stejná jako u lapačů, kdy zvíře nezabijete.

Zdroj: Bidbadmole

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články