Je dýně ovoce, nebo zelenina? Otázka trápí stále více konzumentů

Dýně je už několik let součástí naší kuchyně i zahrady. Většina lidí si dýně spojuje především se svátkem Halloween, kdy se z nich vyřezávají nejrůznější strašidelné dekorace. Stejně dobře nám ale dýně poslouží i v kuchyni, kdy se z ní dá připravit například chutná dýňová polévka, která vás v sychravých podzimních měsících skvěle zahřeje, dýňové placičky či tradiční americký dýňový koláč.
i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Napadlo vás ale někdy, co vlastně dýně je? Neboli je dýně spíše ovoce, nebo zelenina? 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
V kuchyni má mnoho různých využití

Dýně je ve skutečnosti tykev

Z hlediska svého použití a specifické chuti mnoho lidí považuje dýni za zeleninu. Na druhou stranu její krásná oranžová barva a tvar ji přibližují spíše ovoci. Kde je tedy pravda? Pokud jde o dýni, tímto slovem označujeme to, co je z botanického hlediska tykev. Toto zjištění je pro to, zda je dýně ovoce či zelenina, naprosto stěžejní informace. Tykví existuje mnoho nejrůznějších druhů a podobně jako dýně je používáme na vaření i jako dekoraci. V porovnání s klasickou dýní jsou obvykle menší, mají velmi rozmanité tvary i barvy. Najdeme tykve žluté, zelené či nejrůznějším způsobem žíhané.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Máme o ní mluvit jako o ovoci, nebo zelenině

Správná odpověď je ovoce


ANKETA: Věděli jste, že dýně je ovoce??

?

?

A teď to nejdůležitější, tykve jsou z botanického hlediska ovocem, neboť naplňují obecnou definici ovoce, jde o plody rostlin, které obsahují semeno či semena. Z tohoto důvodu jsou tedy dýně ovoce. Pokud vás napadla ještě jedna otázka, kterou máme ohledně dělení ovoce zafixovanou ještě ze školních lavic, tedy zda je dýně malvice, peckovice či bobule, tak v tomto případě je odpověď samozřejmě bobule. Dýně skvěle naplňuje definici bobule neboli masité ovoce, které v sobě ukrývá mnoho semen. Odpověď na naši otázku tedy zní, že dýně je bobulovité ovoce, podobně jako například melouny či rajčata, u kterých se rovněž často diskutuje, zda jsou ve skutečnosti ovocem, či zeleninou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 115 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Pozor na riskantní kombinace nejčastějších léků a doplňků stravy, které nikdy nesmíte polknou společně
DámskýDeník.cz
Měsíc narození odhalí, jaká jste v hloubi duše žena a vaše největší klady i zápory. Znáte je všechny?
Události247.cz
Oblíbené turistické destinace Čechů trápí požáry, vyžádaly si i několik obětí
VědaŽivě.cz
Fungování mozku dokazuje, že jsme schopni čehokoli. Proč přesto nejsou naše možnosti neomezené?