Vaječné skořápky najdou uplatnění na zahradě. Odeženou slimáky a rostlinám dodají vápník

Skořápku ze syrových ani uvařených vajec nikdy nevyhazujte. Vaječné skořápky mohou být pro vaši zahrádku cenným pomocníkem a vaše rostliny vám za tuto péči poděkují.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vaječné skořápky se skvěle hodí nejen k jarní výsadbě, využít je můžete na své zahrádce v průběhu celého roku. Vaječné skořápky spolehlivě zaženou škůdce a vyživí vaše rostliny. Nemusíte kupovat drahé speciální prostředky ani chemická hnojiva. Výsledkem budete velmi překvapeni. Pomocí těchto jednoduchých triků navíc ušetříte nejen své peníze, ale i životní prostředí. 

Jak vaječné skořápky sbírat a uchovávat

Ať už používáte vejce při pečení nebo vaření, vaječné skořápky se vám mohou rychle nahromadit. Jakmile máte vaječné skořápky oddělené od bílku a žloutku, vypláchněte je důkladně vodou a nechte pořádně vysušit. Vysušené skořápky vložte do velké zavařovací sklenice. Sklenici nikdy nezavírejte víkem, aby mohly skořápky stále vysychat. Jakmile máte sklenici plnou, vyjměte skořápky a nadrťte je na co nejmenší kousky. Takto máte vajíčka připravená k použití na vaši zahrádce.

Zbavte se šneků a slimáků

Ochraňte svou úrodu před útoky šneků a slimáků. Pomocí vaječných skořápek se můžete těchto škůdců snadno a účinně zbavit. Nadrcené skořápky jednoduše nasypte okolo rostliny. Vytvořte pás široký alespoň 5 cm a vysoký alespoň 2 cm. Tím vytvoříte bariéru, přes kterou se šneci ani slimáci k rostlinám nedostanou, protože nepřelezou přes ostré hroty skořápek. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Skořápky jako přírodní hnojivo

Vaječné skořápky v sobě obsahují velké množství vápníku, který je pro zdravý růst rostlin na vaší zahrádce opravdu důležitý. Vaječné skořápky rozdrťte nebo rozemelte na co nejmenší kousky a rovnoměrně jimi posypte všechny záhony. Následně skořápky jemně zahrabejte do země. S rozkladem vaječné skořápky se bude několik týdnů až měsíců do půdy uvolňovat vápník. Ideální čas pro hnojení pomocí skořápek je v březnu, tak budete mít záhony dokonale připravené pro květnovou výsadbu

Provzdušněte půdu vaječnými skořápkami

K provzdušnění půdy se skvěle hodí vaječné skořápky rozdrcené na malé kousky. Takto připravené skořápky jednoduše nasypte na záhony a jemně promíchejte s půdou. Přítomnost skořápek v půdě zlepší propustnost půdy pro vodu i cirkulaci vzduchu. Půda bude více vyživená a provzdušněná a kořeny rostlin budou vyvinutější, díky čemuž budou mnohem snadněji přijímat potravu. 

Jak nakládáte s vaječnými skořápkami vy?

Zdroj: Ripost
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Herečka Jiřina Bohdalová se pyšní obrovským majetkem. Svému vnukovi koupila vilu poblíž té své
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun