Půl šálku lidských vlasů (či chlupů) – to je ona tajná přísada hnojiva, která zařídí nejlepší rajčata pod sluncem

Jestliže vám záleží na tom, co jíte, vyměňte při pěstování chemikálie za organická hnojiva. Ta na rajčata si snadno vyrobíte doma – a zároveň si zajistíte bohatou úrodu.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

V uplynulých letech (od roku 2015 do roku 2021) došlo díky zvýšení poptávky k masivnímu nárůstu ploch, na nichž se pěstují rajčata – z počátečních 21 hektarů na téměř 70 hektarů. Rostoucí obliba této plodiny způsobila, že někteří zemědělci používají k urychlení jejího růstu a ochraně chemická hnojiva a pesticidy. Pokud vám není lhostejné, co konzumujete, možná si na své zahradě pěstujete rajčata vlastní. Abyste si zajistili maximální úrodu, nemusíte sahat po průmyslových hnojivech, ale můžete si vyrobit vlastní, organické.

7 základních surovin pro výrobu hnojiva

Jestliže jste se rozhodli vyrobit si domácí hnojivo, budete potřebovat 7 výchozích surovin. Jedná se o kompost, drcené vaječné skořápky, čajovou a kávovou sedlinu, zvířecí chlupy (nebo lidské vlasy), dřevěný popel, králičí (nebo podobný) trus a vojtěšku. Každá ze složek má svoji specifickou funkci. Kupříkladu kompost je jeho základem. Lidské vlasy (popřípadě zvířecí chlupy) zase obsahují keratin, dusík, sírany a minerály, které se díky pomalému rozkladu této složky pozvolna uvolňují – z hnojiva tak činí výživu s dlouhodobým účinkem.

Drcené vaječné skořápky slouží jako zdroj vápníku a působí jako prevence hniloby. Čajová a kávová sedlina jsou poté významným zdrojem draslíku a fosforu (pro snazší manipulaci je můžete na několik minut zapéci v troubě). Dřevěný popel obsahuje důležité minerály, například draslík. Sušená vojtěška, známá také jako alfalfa, obsahuje významné růstové hormony, které mají na vitalitu rajčat nebývalé účinky. Vojtěšku ve formě pelet zakoupíte například ve zverimexu (prodává se jako krmivo). A králičí trus je bohatý na dusičnany a fosforečnany.

Na výrobu hnojiva si připravte:

  • 1,9 litru kompostu
  • 2 šálky (o velikosti asi 250 ml) králičího trusu
  • ½ šálku chlupů nastříhaných na malé kousky
  • 2 šálky sušených listů vojtěšky (lze ve formě pelet)
  • 1 šálek sušených, rozdrcených vaječných skořápek
  • 1 šálek kávové či čajové sedliny (usušené)
  • 1 šálek dřevěného popela
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyrobit domácí hnojivo

Ze všeho nejdříve si nachystejte potřebné suroviny a větší, uzavíratelnou nádobu, v níž budete hnojivo později skladovat. Do té nasypte odvážené množství kompostu, králičího trusu a nastříhané chlupy. Všechny suroviny poté důkladně promíchejte. Jakmile se rovnoměrně rozptýlí, přidejte k nim zbytek potřebných přísad – tedy vojtěšku, vaječné skořápky, čajovou sedlinu a dřevěný popel. Směs opět důkladně promíchejte. Hotové hnojivo můžete ihned použít, nebo ho schovat na pozdější příležitost.

K čemu je domácí hnojivo vhodné?

Vlastnoručně vyrobené organické hnojivo na rajčata můžete použít hned při několika příležitostech, a sice při jejich přesazování, k sezónnímu hnojení nebo jako tekuté hnojivo pro přihnojování. To si vyrobíte skutečně jednoduše – část hnojiva vložte do cedníku a přelijte vodou; získanou tekutinou přihnojujte rajčata 1x týdně. Hnojivo užijete i při přesazování rajčat do půdy. Pro tyto účely přimíchejte k zemině ½ až 1 šálek hnojiva v závislosti na velikosti sazenice.

Jaký používáte trik pro vypěstování velkých rajčat?

Nemáte na zahradě dost místa? Pak vsaďte na pěstování rajčat v pytlích

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články