Zbavte se otravných mšic jednoduše za pomoci vody. Dlouhotrvající účinek bez nebezpečných toxických látek zaručen

Boj s dravým hmyzem a dalšími škůdci patří mezi nejméně oblíbené činnosti většiny zahrádkářů. Podívejte se, jak se však jednoduše a s vlastní pomocí zbavíte mšic.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje mnoho způsobů, jak bojovat proti mšicím bez použití nebezpečných chemických látek. Mšice mají několik přirozených nepřátel, mezi které patří jiný hmyz, hmyzí larvy a ptáci. Mimo to se také pohybují poměrně pomalu, takže je lze snadno odstranit ručně nebo za pomoci účinného postřiku. Tyto malé potvory se však rychle množí, takže k jejich úplnému vymýcení může být zapotřebí kombinace zmíněných metod v tomto článku a jejich opakování. Buďte však trpěliví a výsledky se určitě dostaví brzy. 

Zbavte se mšic za pomoci vody a vlastních rukou

Mšice na rostlinách můžete odstranit silným proudem vody ze zahradní hadice. Tato metoda je nejúčinnější během začátku sezóny, než se mšice plně uchytí. Dejte si však pozor, vyšší tlak vody nemusí být vhodnou volbou pro mladší nebo choulostivější rostliny, takže tento postup použijte pouze na takových kouscích, které jej bez problému ustojí. Pokud však chcete použít opravdu jen vaše ruce, za pomoci rukavic srazte mšice ze stonků, listů nebo odkudkoli, kde je uvidíte, a naházejte je do kbelíku s mýdlovou vodou. Tím je dostatečně vymýtíte.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochrana proti mšicím za pomoci přírodních a organických postřiků

Vyrobte si smícháním několika lžic čistého tekutého mýdla v malém kbelíku s vodou domácí postřik proti mšicím. Směs přelijte následně do rozprašovače a z něho jí aplikujte přímo na mšice a postižené části rostliny, přičemž byste se nejvíce měli soustředit na spodní stranu listů, kde se vajíčka a larvy nejčastěji ukrývají. Mýdlo totiž dokáže rozpustit ochrannou vnější vrstvu mšic a posléze je usmrtí. Tato směs však neškodí ptákům ani užitečnému hmyzu s tvrdým tělem, jako jsou berušky nebo včely, které květy opylují. 

iZdroj fotografie: Pexels

Jako další organický přípravek můžete použít neemový olej, který působí jako vysoce účinný repelent na mšice a další hmyz, včetně kapustových červů, brouků, mravenců a různých druhů housenek. Může však odpuzovat také užitečný hmyz a proto jej používejte opatrně. Vždy také postupujte podle pokynů na obalu, abyste olej správně zředili s vodou. Možné je však zakoupit i hotový postřik, který můžete rovnou aplikovat a mimo jiné také dokáže odstranit různé druhy plísní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možností v této sekci je vytvoření si vlastní směsi s přidanými esenciálními oleji. V rozprašovači tak smíchejte 4 až 5 kapek každého z těchto druhů olejů: máta peprná, hřebíček, rozmarýn a tymián a smíchejte je s vodou. Poté postříkejte všechny napadené rostliny a sledujte, jak dospělé mšice společně s larvy a vajíčky mizí z vaší zahrádky.  

Nechte za vás pracovat přírodní predátory

Velkým nepřítelem mšic jsou dospělé berušky, které je dokáží hojně požírat v larválním stádiu. Je však potřeba, aby byla populace mšic na vaší zahradě poměrně velká a berušky se tak mohly dostatečně dlouho krmit a pářit se. Důvodem je totiž fakt, že jsou to právě larvy berušek, kdo dokáže vymýtit mšice nejlépe. Podívejte se však pro jistotu na tyto tipy, které vám s vymýcením mšic za pomoci berušek pomohou: 

  • Před vypuštěním berušek lehce navlhčete napadené rostliny, abyste je přiměli zastavit a napít se, protože jsou pravděpodobně dehydrované.
  • Vypouštějte je v chladnější denní době, nejlépe brzy ráno nebo večer.
  • Berušky je potřeba vypouštět častěji, protože většina z nich během několika dní uletí pryč.
  • Stejně tak jako larvy berušek, tak i larvy zelených krajníků se dokáží mšice účinně zahubit. Jejich vajíčka lze zakoupit na internetu.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud poslání berušek do akce nezabírá, je tady ještě poslední možnost. Zajistěte na své zahrádce domečky pro ptáky, kteří se živí hmyzem, jako například pěnkavy či sýkorky. Ty se vám poté nazpátek odvděčí tím, že budou udržovat populaci hmyzu pod kontrolou. Dále také můžete pěstovat malé stromky a keře, kde se tito ptáci mohou bezpečně ukrývat a stavět svá hnízda.

Zdroj: Gardendesign

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články