Udělejte letos jeden krok navíc a paprika vám nadělí až trojnásobek plodů. Užívat si je budete až do podzimu

Maximalizujte svoji úrodu paprik – naučte se jednoduchý trik. Většina lidí se tohoto kroku bojí, avšak jedině tak dosáhnete výsledků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pěstování kteréhokoliv druhu zeleniny je bezesporu oblíbenou činností každého zahrádkáře. Ovšem v případě plodin, jež jsou náročnější na světlo, teplo, vodu i povětrnostní vlivy, se počet pěstitelů významně snižuje. Těch, kteří se snaží vypěstovat například okurky nebo papriky, je poskrovnu. Jestliže jste se letos zařadili mezi ně, jistě máte o své rostliny patřičnou starost. Pokud chcete, aby uspokojivě plodily, nebojte se je důsledně prořezat – budou mít silnější listy, více květů a mohutnější i chutnější plody.

Nebojte se vyštipování

Každou plodinu je potřeba pro dosažení uspokojivé úrody správně vést. Začínáte respektováním jejích životních nároků a pokračujete jejím vyštipováním, tvarováním a ošetřováním. V případě paprik je klíčovým faktorem teplo, které rostlina vyžaduje od klíčení až po období sklizně. Dále je důležité paprikám zajistit přiměřenou vlhkost a dostatek světla. Aby rostliny prosperovaly, nezapomeňte je včas přihnojit a důsledně plít veškerý plevel.

Jestliže přes veškerou péči onemocní, zahajte jejich léčbu co nejdříve – škůdce či plísňovou chorobu zlikvidujete snáze v počátcích napadení rostliny. Během růstu nezapomeňte sazenice paprik vyvazovat k oporám (stonky se později nevylomí v důsledku těžkých plodů) a vyštipovat nežádoucí boční výhony. Ty vyrůstají z úžlabí dvou silnějších stonků a berou rostlině zbytečně energii i živiny. Pokud je odstraníte, získáte vitálnější rostlinu s pevnějšími listy a více květy, potažmo plody.  

Odstraňte nově vyrašené výhony

Daří-li se vaší paprice dobře, může začít produkovat nové výhony. Ty se objevují zpravidla pod nejstaršími – prvními listy (nebo níže) a jejich růst je poměrně rychlý. Likvidací nových výhonů přesměrujete energii rostliny do jejích vyšších pater a podpoříte tvorbu a dozrávání plodů. Holý, bezlistý stonek v dolní části navíc funguje jako prevence proti rozvoji plísňových onemocnění, které papriky často sužují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důsledně vyštipujte nové květy

K vyštipování květů (a nově nasazených plodů) se začněte uchylovat začátkem září. V tu dobu již pomalu přichází podzim a paprika by nedokázala nové květy proměnit ve šťavnaté plody. Jestliže je odstraníte, přesměrujete veškerou její energii do dozrávajících plodů. Ovšem nezapomeňte papriky průběžně sklízet – dokud jsou plody na rostlině, vyživuje je a zbývá jí méně síly na menší z nich.

Většina z vás pravděpodobně sklízí papriky v době tzv. botanické zralosti (plody jsou velké, vyzrálé a krásně vybarvené, dle odrůdy žlutě, červeně či oranžově). Nebojte se ale ani sklizně plodů v tzv. technologické zralosti – papriky jsou dostatečně narostlé a vyzrálé, ale ještě nejsou plně vybarvené. Dbejte pouze na to, aby byly dostatečně masité. V opačném případě mají papriky tenkou stěnu a brzy po utržení začnou uvadat.

Jakou letos očekáváte úrodu paprik?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články