Jak ušetřit a pohádkově osvětlit zahradu? Stačí vědět, jak zaručeně přilákat světlušky

Záře světlušek pochází z chemické reakce uvnitř jejich těl, která jim umožňuje rozsvítit se a signalizovat se ostatním světluškám. Přilákejte si je na svou zahradu!

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Světlušky, známé také jako svatojánští broučci, jsou noční brouci, kteří jsou na zahradě opravdu prospěšní. Živí se slimáky a hlemýždi, nekousají a nejsou jedovatí. Rovněž nepřenášejí nemoci jako jiný zahradní hmyz. Některé druhy světlušek bohužel čelí ohrožení z důvodu používání škodlivých pesticidů, a z důvodu ztráty jejich přirozeného prostředí. Kromě odložení pesticidů existuje i dalších pár jednoduchých věcí, které můžete udělat, abyste světluškám poskytli stanoviště, které potřebují, a přilákali je tak na svou zahradu.

Přidejte rybník

Stejně jako komárům a vážkám, se světluškám daří v oblastech se spoustou vlhkosti, jako jsou rybníky, fontány a bažiny. Často se páří poblíž okrajů stojaté i tekoucí vody, a dokonce i v kalužích. Bojíte-li se, že tím přilákáte i komáry, začněte nejdříve s nádobami na vodu, než se pustíte do budování rybníka v zemi, abyste zjistili, kolik nechtěného hmyzu tak přilákáte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pěstujte trávu

Protože jsou světlušky noční hmyz, během dne se často skrývají a odpočívají v trávě nebo jiných hustých porostech. Sekáním trávníku tak omezujete místo, kde mohou bezpečně zůstat přes den. Vysoká tráva je však živnou půdou také pro škodlivý hmyz, jako jsou blechy a klíšťata. Pokud jste v oblasti, kde tito škůdci představují problém, nechte trávu růst dlouhou pouze kolem okrajů vašeho pozemku a poblíž obytných prostor ji udržujte nadále krátkou.

Založte hromadu dřeva a zhasněte umělá světla

Hromady dřeva poskytují světluškám vlhké tmavé místo, kde mohou klást vajíčka a odpočívat během dne. Šneci, slimáci a červi mají tendenci žít na hromadách třísek v okolí, takže světlušky budou mít nablízku také zdroj potravy. Umělé světlo interferuje se září, kterou světlušky vydávají, aby přilákaly své kamarády, takže světluškám ztěžuje vzájemně se vidět. Světlušky září také proto, aby zahnaly své predátory. Když zhasnete světla, světlušky se navzájem lépe uvidí a lépe se ubrání před nepřáteli.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vysaďte jehličnaté stromy a keře

Víme už, že světlušky dávají přednost stinným a vlhkým místům, takže zasazením rostlin, které vytvářejí stín, jim poskytnete stanoviště, které potřebují. Husté jehličnaté stromy a keře jsou na to ideální, a spadané jehličí je tím správným druhem materiálu, do kterého mohou klást vajíčka. Vysoká tráva pak už jen vhodně doplní toto přirozené prostředí světlušek.

Zdroj: Good House Keeping

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články