Jak správně omýt pokojové rostliny? Technika a důkladnost má zásadní vliv na jejich zdravý růst

Na listech usazený prach zabraňuje rostlinám fotosyntetizovat. Zjistěte, jakými způsoby se ho můžete efektivně a přitom šetrně zbavit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý, kdo pěstuje pokojové rostliny by měl vědět, že je nutné je pravidelně zbavovat prachu, a to i přesto, že se jedná o zdlouhavou činnost bez okamžitého výsledku. Jestliže se prach usadí na povrchu listů, snižuje množství přijímaného slunečního světla, čímž limituje schopnost rostliny fotosyntetizovat. Takové rostliny jsou poté oslabené a náchylnější k napadení chorobami a škůdci. Interval, který je nutné dodržovat, se mění v závislosti na prašnosti daného prostředí. K dispozici je i několik postupů – každý je přizpůsobený konkrétnímu typu rostlin.

Frekvence mytí závisí na podmínkách

Abyste správně určili, zdali je rostlinu nutné zbavit prachu, postačí vám k tomu pouze vaše prsty. Těmi přejeďte po některém listu, a pokud se na nich zachytí větší množství prachu, je nutné ji očistit. Jestliže se nacházíte v prašném prostředí (například stavby, přestavby či máte rostlinu umístěnou na terase) pohybuje se interval kolem jednoho týdne. V případě, že se ve vaší domácnosti prakticky nepráší, měli byste listy rostlin otírat jednou měsíčně. Roli hraje i roční období – v létě je interval čištění kratší.

Suché a mokré čištění

Jestliže nechcete své pokojové rostliny poškodit, měli byste zvolit vhodný způsob, kterým je očistíte. Jinak budete postupovat u kaktusů, afrických fialek anebo třeba palem. Pro většinu rostlin je vhodné zvolit kombinaci dvou metod – suchého a mokrého mytí. Výhradně suché čištění je vhodné kupříkladu pro zmíněné africké fialky, které mají chlupaté listy. Jestliže byste je omyli vodou, prach by se „sroloval“ do špatně odstranitelných hrudek.

Jakmile máte rostliny oprášené, přejděte k mokrému čištění. Asi nejběžnějším způsobem je použití obyčejné sprchy. Rostliny přeneste do dřezu či do vany a zeminu v květináči zakryjte například potravinovou fólií, aby nenasákla velké množství vody. Poté rostliny slabým proudem vlažné vody důkladně osprchujte. Křehčí rostliny (jako jsou například bonsaje), sukulenty a kaktusy nicméně pod proud vody neumisťujte. Místo toho raději sáhněte po rozprašovači a prach z nich smyjte šetrněji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokojové rostliny, které mají jen několik listů, nebo je mají velké, můžete očistit pomocí vlhkého hadříku. Ten namáčejte (opět) do vlažné vody, abyste jim nezpůsobili teplotní šok. Pro lepší zdraví vašich rostlin nezapomínejte ani na další péči, a sice na ořezávání odumřelých listů a pravidelné čištění květináče. Jestliže jim věnujete trochu péče, odmění se vám zdravými listy a nádhernými květy.

Jak často otíráte prach ze svých rostlin?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články