Jak udržet řezané květiny déle při životě? Pomůže jim životabudič ze Sprite a vodky

Pokud nechcete, aby vám řezané květiny velmi brzy uvadly, zakročte proti tomu šikovnými domácími prostředky. Pomůže alkohol a limonáda.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Dost možná to také znáte – přinesete si domů nádhernou kytici řezaných květin, ovšem ta je už druhý den povadlá a zralá tak nanejvýš na vyhození. Dost možná jste zanedbali nějakou péči – od správného seříznutí stonků až po správnou výživu. Naučte se několik jednoduchých triků, které vám pomohou podobným katastrofám prostě předejít.

Jak pečovat o řezané květiny

Ze všeho nejdříve si zopakujte pravidla správné péče. Květinu nikdy nenechávejte bez vody dlouho. I pokud spěcháte a nemáte po ruce vázu, strčte květiny alespoň do dřezu s vodou. Co nejdříve se k nim však snažte vrátit. Stonky seřízněte pod úhlem přibližně 45 ° a to opravdu ostrým nožem. Nůžky by jejich konce spíše rozdrtily a rostlina by nemohla nasávat vodu.

Také se zbavte všech listů, které by mohly zasahovat až do vody a zahnívat v ní. Jde především o ty, které by zůstaly zcela ponořené. Takové podmínky totiž jejich degradaci urychlují. Začne-li něco ve váze hnít, pak vám nepomůže ani každodenní výměna vody nebo přidání přírodních antibakteriálních prostředků jako je například skořice.

Jedovaté květiny dobře propláchněte

Může se také stát, že se ve vaší kytici bude nacházet nějaká, která v sobě obsahuje toxické sloučeniny. Velmi známé jsou v tomto ohledu například narcisy nebo konvalinky. Pokud nechcete celou kytici rozebírat a ukládat jednotlivé květiny do vázy samostatně, nevyhnete se jejímu vymáčení.

i

To spočívá v tom, že během první tří až pěti hodin budete měnit vodu ve váze každou půlhodinu. Většina toxických látek by se měla vyplavit. Pokud kytice vydrží déle než tři dny, pak pro jistotu celý proces ještě jednou zopakujte. Nejlepší je samozřejmě jedovaté květiny do velkých kytic nedávat, na to však v květinářstvích mnohdy nedbají.

Výživa pro květiny v podobě limonády

Vsadit však můžete i na další pomocníky. Pro květiny se zcela běžně prodává výživa určená pro jejich delší výdrž ve váze. Ani ta nám však mnohdy nedokáže zajistit takové výsledky, jaké bychom chtěli. Naše babičky doporučovaly lžičku cukru, ovšem moderní obchody nám přinášejí ještě jeden mnohem účinnější prostředek – citronové limonády. Jde například o Sprite nebo 7-Up, které jsou k tomuto účelu ideální.

Stačí je smíchat s vodou (jeden díl limonády na dva díly vody) a nalít do vázy. Pokud chcete, aby měl roztok i antibakteriální účinky, přidejte několik kapek obyčejného bělidla. A úplně stejný efekt má i jakýkoliv čistý alkohol – například vodka. Alkohol totiž produkuje ethylen, díky němuž budou květiny déle krásné. Není náhodou, že profesionální aranžéři používají thiosíran stříbrný, který se pyšní toutéž vlastností.

A jak uchováváte své řezané květiny vy?

S další péči o řezané květiny vám poradí školená floristka

Zdroj: ScientificAmerican

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články