Zazimovali jste balkónové rostliny? Pokud se o ně správně nepostaráte, přes svátky vám zahynou

Abyste si zajistili krásně kvetoucí rostliny i následující rok, měli byste je správně zazimovat. Péči si zaslouží ty balkonové i ty rostoucí na zahradě.

muškáty i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Řada lidí pěstuje balkonové rostliny jako jednoleté – po skončení vegetační sezóny je jednoduše vyhodí a následující rok si pořídí nové. Je to ovšem škoda, protože balkonové rostliny jsou trvalky. V našich podmínkách „pouze“ nepřežijí mrazy, které v zimě panují. Abyste nemuseli každé jaro shánět nové okrasné rostliny, můžete ty stávající tzv. zazimovat. Osvojte si tento jednoduchý postup a uvidíte, že se vám trocha péče o rostliny navíc vyplatí.

Jak snadno zazimovat balkonové rostliny

S koncem října přichází v našich podmínkách i konec vegetační sezóny rostlin a začíná období tzv. vegetačního klidu. Toto období trvá zhruba až do konce března následujícího kalendářního roku. Rostliny během něj vyžadují menší přísun živin, nepřirůstají a nekvetou. Na konci vegetační sezóny byste měli své rostliny tzv. zazimovat, čímž je dostatečně připravíte právě na nadcházející zimu. Ty rostliny, u nichž je to možné, přemístěte na následující měsíce do domu – ideální je kupříkladu zimní zahrada.

Takové místo by mělo být kryté před vnějšími vlivy počasí a zároveň by mělo rostlinám nabízet dostatečné množství světla a relativně nízké teploty (tedy vyvarujte se míst například poblíž topení). Vyhnout byste se měli rovněž prostorám, kde profukuje – některé rostliny na průvan reagují negativně, například fíkusy ztrácejí listy. Předtím, než rostliny přenesete do interiéru, zkontrolujte jejich zdravotní stav. Měly by být bez známek napadení škůdci – v opačném případě je nejprve vhodně ošetřete.

Rostliny vám láskyplnou péči následující rok oplatí

Poté, co jste rostliny úspěšně přemístili z exteriéru do interiéru, soustřeďte se na poskytování odpovídající péče. Nemusíte se obávat, není to nikterak složité. Nejprve rostliny seřízněte asi o třetinu až polovinu. Zabráníte tím tomu, aby vyháněly nové výhonky a tím se během zimních měsíců zbytečně vysilovaly. V průběhu celého zimování rovněž snižte přísun zálivky a živin na nezbytné minimum.

Pohlídejte si, aby se v místnosti, kde máte rostliny uskladněné, nezvedala teplota. Vyšší teplota totiž vede (opět) k rašení nových a nekvalitních výhonků a listů, což rostliny vyčerpává. Na zahradě se poté soustřeďte na dostatečnou izolaci rostlin, která zabrání jejich promrznutí. Stromy, keře a všechny rostliny zasazené v zemi zakryjte nějakým pláštěm (například jutovým pytlem). Rostliny v květináčích izolujte celé. Co se týče zalévání, platí zde stejný princip jako u pokojových rostlin – pouze nutné minimum.

Máte své rostliny již zazimované, nebo se na to teprve chystáte?

Zdroj: The Spruce

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články