Postarejte se o své odkvetlé muškáty správně. Osvědčený chalupářský postup zajistí trojnásobné kvetení příští rok

Jestliže venku pěstujete krásné muškáty, přichází chladné období a vy se jich nechcete vzdát, tak se držte tohoto postupu a správně si je zazimujte. Aby za rok zase vykvetly.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jestli se ptáte, jak si lze udržet muškáty i přes zimu, pak máme pro vás odpověď. S těmito jednoduchými kroky se to povede i zahradníkům začátečníkům. Jednoleté muškáty jsou krásné a velice oblíbené a zazimovat je zvládnete do pár minut. Své barevné květy mají však pouze od jara do příchodu větších mrazů. Není však potřeba každý rok shánět novou rostlinu. Zazimujte si je tak, aby příští rok zase hezky vykvetly.

1. Krok k uložení muškátů na další rok

První, kde začít u zazimování muškátů, je jejich vytažení ze země. Tento počáteční krok je nutné dělat ve správný čas a to je na podzim ještě před silnými mrazy. Jakmile tedy rostlinu vytáhnete z půdy, je důležité z ní oklepat přebytky hlíny, které ulpívají ve spleti kořenů. Ovšem určitě kořeny nijak nemyjte ani vodou ani ničím jiným. Není třeba odstranit úplně každý kousek a zrnko zeminy. Rostlinka se spokojí pouze s opatrným oklepáním.

iZdroj fotografie: Pixabay

2. Krok ke správnému zazimování muškátů

Po řádném, ale ne přehnaném, očištění kořenů od hlíny, následuje krok číslo 2. A tím je odložení rostliny na suché stinné místo. Tento krok je opět velice důležitý. Pokud byste ho přeskočili, riziko plísní a dalších onemocnění vašeho muškátu by bylo mnohem vyšší. Proto ho na pár dní dejte uschnout. Dejte opravdu dobrý pozor, aby se k němu nedostala velká vlhkost a příliš vysoká teplota.

3. Krok, jak uskladnit své rostliny

Jak dlouho potrvá než rostlina vyschne, je naprosto individuální. Raději ji však nechte se odvodnit delší než kratší dobu. Tím, jak již bylo řečeno, se předejde plísním a dalším chorobám. Poté už je tedy čas ji umístit tam, kde přečká už celou zimu až do jara. Je to opravdu snadné, stačí muškát vložit do kartónové krabice, či papírové tašky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyberte správnou velikost takovou, aby se tam nepolámaly stonky a ani kořeny. Nejlepší pro rostlinu bude, když ji dovnitř vložíte stonky dolů. Ovšem pokud ji položíte na bok, nemělo by to nijak příliš ovlivnit její zdraví a vzhled. Ale jestliže máte možnost ji dát svisle kořeny nahoru, tak toho využijte a uskladněte ji takto. Nakonec pořádně uzavřete horní část, víko, abyste zabránili vniku vlhkosti a bakterií.

Pár tipů, jak se dobře o rostlinu postarat

Po správném zabalení rostliny ji musíte i správně uskladnit. Dejte ji na místo, kde je suchu a zhruba 10–15°C. Jednou za měsíc je také dobré zkontrolovat, jestli se nevytvořila na rostlině žádná plíseň. Plus při této příležitosti můžete odstranit suché a odumřelé listy. Současně je třeba provést kontrolu i stonku. Je nutné, aby byly opravdu pevné. Pokud by byly scvrklé a úplně vysušené, budete se jich muset zbavit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže však bude muškát křehký a dehydratovaný, dejte ho na pár minut do vody. Tím mu navrátíte trochu vláhy. Nedělejte to ale příliš často, pak by opět hrozily plísně. Také je potřeba odstranit stonky, listy, či celé rostliny, pokud jich máte daných více spolu, když uvidíte, že jsou čímkoli napadeny. Zčernalé či rozkládající se části muškátu odřízněte, aby se onemocnění nerozšiřovala.

Co dělat, když přichází jaro

Není dobré pečovat o rostliny stále stejně až do momentu, kdy odezní poslední mrazy. Už zhruba 6–8 týdnů předem je dobré je začít zalévat. V tuhle dobu tedy vytáhnete muškáty z jejich tašky či krabice, kde strávili poslední měsíce, a dáte je do pořádku. A to tak, že odříznete všechny příliš dlouhé kořeny a téměř celé stonky, aby se mohly snadno zase zazelenat. Celá rostlina by tedy neměla měřit o moc víc než 10 centimetrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté si už můžete připravit květináč a naplnit ho předem zvlhčenou půdní směsí. Do připravené nádoby zastrčte svou rostlinu opravdu hluboko nejlépe tak, aby byly aspoň dvě čtvrtiny pod zeminou. Tak rostlině přibydou nové a mladé kořeny. Do 7–14 dní byste měli zaznamenat růst. V této chvíli je důležité zalévat muškáty opravdu opatrně, nechcete si přece nové kořeny vyplavit na povrch. Za zhruba 5 týdnů budou připravené na přesazení ven.

Zdroj: GardenGateMagazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články