Jak na obávané padlí: Mléčný roztok v poměru 40:60 funguje jako prevence, ale zachrání i rostliny „těsně před smrtí“

Nepřítele porazíte tak, že jej co nejlépe poznáte – zaměřte se na padlí blíže a zjistěte, jak se ho zbavit jednou provždy. Můžete využít konvenční způsoby, nebo si vyrobit domácí fungicid.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Padlí (Podosphaera) je plísňová choroba postihující téměř všechny druhy rostlin. Způsobují ji vřeckovýtrusné houby řádu Erysiphales, které napadenou rostlinu pokryjí bělavými, práškovými skvrnami na listech, stoncích i plodech. Jestliže ji nezlikvidujete, začnou se květině / plodině deformovat, kroutit a usychat listy, přičemž samotná rostlina chřadne, slábne a ztrácí plody. Některé rostliny jsou k infekci padlí náchylnější než jiné – mezi ně se řadí především vinná réva, růže, šeřík, jabloně, angrešt, okurky nebo dýně.

Rozpoznejte padlí včas, zamezíte šíření

Pravděpodobně nejvýznamnějším původcem chorob okrasných rostlin a plodin jsou nejrůznější houbové patogeny, padlí nevyjímaje. Přestože existuje řada druhů, v tuzemsku je nejrozšířenější americké padlí a padlí jabloňové. Hlavním příznakem napadení rostlin těmito druhy padlí je deformovaný růst plodů a listů, celkové chřadnutí rostliny a charakteristický bělavý povlak. Ten se může vyskytovat na listech, plodech, stoncích, pupenech i květech.

Vzhledem k vrstvě hub pokrývajících povrch listu nemůže rostlina dostatečně fotosyntetizovat, čímž se snižuje i množství produkovaných cukrů. To má přímý vliv na chuť pěstovaného ovoce a zeleniny. Chcete-li napadení rostliny v maximální míře předejít, nenechávejte ji zplanět, vytvářejte mezi jednotlivými sazenicemi dostatečné rozestupy a nepřelévejte je. Vlhko a teplo jsou hlavními příčinami rozšíření choroby. Spory padlí se šíří především větrem, ale přenést je může i voda nebo hmyz.

Jak předcházet napadení rostlin padlím

Způsob, kterým padlí zlikvidujete, závisí na celkovém rozšíření choroby a množství napadených rostlin. Jedním způsobem, který je vhodný pouze v počátcích rozvoje choroby, je odstranění napadené části rostliny – po zásahu si nezapomeňte umýt ruce i náčiní, abyste zabránili rozšíření spor dál. Další možností je použití fungicidu – v tomto případě se ujistěte, že vámi zvolený prostředek je bezpečný pro napadenou rostlinu. Fungicid by měl rovněž obsahovat síru, jelikož ta je v boji proti padlí nejúčinnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na padlí v zahradě

Jestliže nemůžete žádný vhodný prostředek nalézt, můžete si vyrobit fungicid doma. V dostatečně velké nádobě smíchejte polévkovou lžíci jedlé sody (nebo hydrogenuhličitanu draselného), ½ čajové lžičky tekutého mýdla a 3,5 litru vody. Domácí fungicid nalijte do lahve s rozprašovačem a rovnoměrně postříkejte celou rostlinu. Druhý den smíchejte mléko s vodou v poměru 40:60 a rostlinu postříkejte podruhé. Kúru opakujte každých 14 dní. Poslouží vám mj. jako účinná prevence.

Ve fungicidu je použitá jedlá soda, popřípadě hydrogenuhličitan draselný, jelikož zvyšují hladinu pH nad 8,3, čímž vytváří zásadité prostředí nevhodné pro růst hub. Tekuté mýdlo zase umožní fungicidu přilnout na rostlinu a zamezuje jeho okamžitému smytí. Chcete-li padlí na své zahradě předcházet, dodržujte několik zásad – rostliny nepřelévejte ani netrapte suchem, nepřehnojujte je, dostatečně o ně pečujte (včetně prostříhávání), vysazujte je v dostatečných rozestupech a dbejte na zdraví zakoupených sazenic.

Se kterými chorobami rostlin / plodin se na své zahradě potýkáte?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články