Vypěstujte si na zahradě spoustu krásných lilií | adbz.cz

Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok

Lilie patří k nejoblíbenějším květinám, které ženy na zahrádce pěstují. Nejen, že jsou krásné, ale také se říká, že jsou známkou čistoty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lilie mohou být růžové, oranžové, žluté nebo třeba bílé. Když je člověk uvidí na zahrádce nebo v květinářství, vždy upoutají jeho pozornost. Jejich schopnost rozmnožovat se poskytuje zahradníkovi několik způsobů, jak je po zahrádce rozšířit. Lilie většinou rostou jako trvalky, ale některé odrůdy nejsou v chladnějších oblastech odolné.
Přirozeně se množí dělením

Rozmnožování dělením je pro vás asi nejméně pracné, protože většinu práce udělá rostlina sama. Rozdělování je nepohlavní metoda a jediné, co vyžaduje, je, aby mateřská rostlina reprodukovala potomstvo. Když semínka dozrají, rozdělí se a vytvoří nové rostlinky pod zemí. A během příštího období se z každé cibulky pod zemí vytvoří nová rostlina. Každá z nich, pokud bude zdravá, se opět může rozdělit.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Sbírejte jejich semena

Když květy lilie uschnou a spadnou na zem, lusky semen vytvořeny ze sexuální reprodukce zůstanou na stonku. Tyto lusky začněte sbírat odřezáváním ze stonků, až když hnědnou a jsou měkké. Sušte je uvnitř na dobře větraném místě přibližně 3 týdny, poté je rozlomte a posbírejte semínka.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Některé kvetou déle než druhé

Semena lilie docela dokáží docela snadno klíčit, ale samozřejmě to závisí na druhu. Snadno klíčivé druhy kvetou asi 18 měsíců, zatímco těm obtížným druhům může vykvetení trvat až 4 roky. Musíte tak být trpěliví a nevzdávat to.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Není totiž nic hezčího, než mít na zahradě vlastní vypěstované a krásné lilie. Je radost se na takovou zahradu dívat a každý druhý vám vaši úrodu bude závidět.

Zdroj: Sciencing

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 703 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Okra reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu a zmírňuje únavu. Přesto ji majorita Čechů nezná
DámskýDeník.cz
Žena se stará o celou domácnost sama, muž jen celé dny vysedává u televize. Reakce její tchýně vám sebere slova z úst
Události247.cz
Dvě dávky vakcíny jsou málo. V nemocnici na JIP leží s covidem třetina plně očkovaných pacientů
VědaŽivě.cz
Před smrtí nebylo úniku: Vědci popisují největší vymírání v historii Země, které slouží jako varování pro dnešní dobu