Pěstujte kopr tak, že poroste jako o závod. Na celou zimu budete mít hojné zásoby zdravé bylinky do polévky či pomazánek

Kopr se řadí mezi bylinky, které mají výraznou chuť a silnou vůni. Lze jej využít do polévek, salátů, pod maso, ale i do hlavního chodu. Vypěstujte si svůj vlastní, není to složité.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Kopr je jednoletá rostlina se zelenými listy a žlutými květy. Patří mezi první bylinky vypěstované na jaře. Po zimním období by jistě nikomu z nás na talíři chybět neměl. Obsahuje totiž velké množství vitamínu C, podporuje chuť k jídlu a čistí močové ústrojí. Na to, jak je kopr vynikající a lahodný, jeho pěstování a péče není nikterak složitá.  

Kdy je vhodné kopr zasadit

Pokud si chcete kopr užívat celé léto a ještě i v zimě, kdy ho budete mít zmrazený, sázejte jej každých pár týdnů, aby se jeho úroda obnovovala. Je také možné bylinu zasadit a nechat ji na zahradě. Jakmile vykvete, vytvoří se v květech semínka, která vysemení. Příští rok budete mít o práci méně, navíc kopru bude o dost více. Nesmíme zapomenout zmínit, že kopr přitahuje užitečný hmyz, například vosy, dravý hmyz a housenku motýla černého. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud chcete pěstovat nový kopr, počkejte s výsadbou, až odezní přízemní mrazíky. To je přibližně v polovině května. Aby kopr krásně klíčil, měla by půda mít alespoň patnáct stupňů. První výhonky by se měly objevit již za deset až čtrnáct dnů. Abyste měli stálý přísun kopru, sázejte ho dokola, a to přibližně do poloviny léta. Jen díky tomu se tak můžete těšit z bohaté úrody. 

Výběr místa, výsadba a péče o kopr

Kopr lze pěstovat i na plném slunci. Je ale potřeba zajistit dobře odvodněnou půdu bohatou na živiny. PH půdy by mělo být neutrální nebo mírně kyselé. Doporučujeme jej vysazovat vedle zelí nebo cibule. Mezi řádky poroste ideálně. Avšak pozor na mrkve, u nich jej nevysazujte. Také dbejte na to, aby kopr nebyl vystaven větru, jinak by se polámal. Semena vysejte do jamky hluboké přibližně jeden centimetr a třicet centimetrů od sebe v hustých řadách.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Během růstového období rostlinky kopru zalévejte. A to tak, aby půda nevysychala, ale zároveň, aby nebyla stále mokrá. Věděli jste, že si kopr dokonce můžete dopřát i ve formě čaje? Možná není dvakrát nejchutnější, avšak odstraňuje potíže s nadýmáním, ledvinami a rovněž se doporučuje kojícím ženám na podporu tvorby mateřského mléka. Také tiší kašel a pomáhá s nespavostí.

Zdroj: Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články