Cibule z obalů od vajec: Vytvořte si doma improvizovanou zahrádku a už za 2 týdny můžete sklízet vitamíny

Cibuli nemusíte donekonečna kupovat v obchodě. Snadno si ji vypěstujete na okenním parapetu v kartonech od vajec.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cibule kuchyňská (Allium cepa) je nepostradatelná nejen pro tuzemskou kuchyni, kde tvoří základ většiny jídel. Blahodárně dokáže působit i na vaše zdraví – je považována za přírodní antibiotikum a obsahuje značné množství vitamínů a minerálů, které vám pomohou například v boji s nachlazením. Abyste měli čerstvou cibulovou nať stále po ruce, můžete ji pěstovat na zahradě, ale i na parapetu. Postačí vám k tomu prázdné kartony od vajec a trocha trpělivosti.  

Cibuli „zasaďte“ do kartonů od vajec

Pěstování cibule není tak obtížný úkol, jak se mnozí domnívají. Tato zelenina se totiž řadí mezi skutečně nenáročné a zároveň vitální rostliny, které zvládne vypěstovat i naprostý začátečník. Navíc, pro výsadbu nemusíte mít cibuli celou – bohatě vám postačí její odkrojená spodní část s kořínky. Jedním ze způsobů, jak si snadno vypěstovat zdravou cibulovou nať, je využití kartonů od vajec (zvolit můžete celé plato i obal od 10 vajec).

V prvním kroku seřízněte dno každé jedné buňce v kartonu – kořeny cibule tak získají přístup k vlhkosti. Upravené plato od vajec následně položte na širší, mělkou nádobu, například na plech či na tác. V dalším kroku si nachystejte cibule. Ty nechte po dobu asi 10 minut ponořené v teplé vodě (její teplota by se měla pohybovat okolo 40 °C), a poté je vložte do připraveného kartonového obalu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sazenice zalijte odstátou vodou, kterou podle potřeby přilévejte tak, aby v ní kořínky zůstávaly stále ponořené. Výše by hladina vystoupat neměla. Vodu rovněž pravidelně měňte, abyste se vyhnuli plísním a hnilobě (té částečně zabráníte použitím několika tablet aktivního uhlí). Nezapomeňte karton i s cibulemi umístit na světlé místo, popřípadě zajistěte sazenicím přiměřené umělé osvětlení. Přibližně za 2 týdny se můžete těšit na první sklizeň vitamíny nabité, zelené natě.

Vypěstujte si nať i samotnou cibuli

Jestliže vyměníte plato od vajec za větší nádobu, kterou naplníte zeminou, můžete kromě zelené natě po čase sklízet i šťavnaté cibule. Nejprve položte cibuli (nebo její spodní odkrojenou část s kořínky) do vrchní vrstvy připravené zeminy, a po několik týdnů ji udržujte ve vlhku. Jakmile bude sazenice dostatečně velká, umístěte ji hlouběji do zeminy a opět vytrvale zalévejte. Po několika týdnech budete moci sklízet jak zelenou nať, tak (o trochu později) i vlastní cibuli.

Jaké druhy zeleniny doma pěstujete?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články