Časté chyby, kvůli kterým lopatkovec trpí. Pokud chcete, aby kvetl a prosperoval, naučte se správnou péči

Toulcovka (Lopatkovec) jednoznačně patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Díky těmto trikům jí dopřejete tu nejlepší péči, a dokonce zvládnete i tolik obávané hnědnutí listů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Toulcovka (Spathiphyllum), známá též jako lopatkovec nebo spatifylum, patří k jedněm z nejběžnějších pokojových rostlin. Každý milovník květin má tuto kouzelnici alespoň v jednom nebo dvou květináčích. Toulcovka je mrazuvzdorná a celkem nenáročná. Pokud její listy začnou usychat, začíná hra o čas, aby se vám ji podařilo zachránit. S těmito triky péči o toulcovku zvládnete levou zadní!

Správná péče

Byť toulcovka zdobí většinu obýváků, původem je to tropická rostlina, a proto je velmi citlivá na slabé světlo a nízkou vlhkost. Pro toulcovku je ideální vlhkost minimálně kolem 70 %. Důležité je ale nepřehánět to se zaléváním. Raději pravidelně zalévejte po troškách, protože rostlina nemá ráda, když voda stojí v misce květináče. Přebytečnou vodu nevyužije, ale naopak by vám díky tomu mohla začít zahnívat.

Příčiny hnědnutí listů

Nejčastější příčinou hnědnutí listů je suchý vzduch a málo vláhy. Když začnou listy toulcovky na špičce hnědnout, naznačují vám tím, že potřebuje více zavlažit. Postříkejte listy trochou vody a postarejte se, aby vzduch v místnosti nebyl příliš suchý.

iZdroj fotografie: Piqsels

Ve chvíli, kdy se na listech toulcovky začnou objevovat nahnědlé skvrny, zbystřete. Znamená to, že rostlina strádá nedostatkem živin a je třeba okamžitě jednat. Začněte toulcovku přihnojovat, abyste vzniklý deficit vyrovnali a dál vám rostlina prospívala. Použít můžete běžně dostupná hnojiva pro pokojové rostliny.

Na co dát ještě pozor

Další důležitý faktor, na který je třeba dát si pozor, je zavlažování. Zalévejte pravidelně po menších dávkách. Nikdy nepoužívejte studenou vodu, vždy vodu pokojové teploty. Po zalití toulcovky počkejte 1-2 hodiny a přebytečnou vodu z misky pod květináčem vylijte. Toulcovka ji nevstřebá a vy ji tak zbytečně vystavíte riziku hnití kořenů. Pokud je moc teplo, postříkejte jednou týdně její listy vodou.

iZdroj fotografie: Pexels

Vyhněte se také nedostatku světla. Aby se toulcovka správně vyvíjela a dále prospívala, je potřeba jí zajistit dostatek světla. Bude se jí dařit téměř na jakémkoliv místě, vyjma severně orientovaných rohů. Na podzim a v zimě je dobré přisvětlovat toulcovku pomocí speciální lampy.

Další neduh toulcovky, který vás může překvapit, je žloutnutí listů. Všimnete-li si, že vám mladé výhonky toulcovky začínají žloutnout, je nutné ji přemístit na jiné místo. Znamená to totiž, že na ni dopadá příliš silné sluneční světlo. Přemístěte ji z přímého slunce a hned ji bude lépe.

Jaké máte zkušenosti s pěstováním toulcovky?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články