Při hnojení jahod je důležité hlavně „kdy“. Je potřeba se přizpůsobit 2 obdobím: Začátek jara a konec léta

Abyste se mohli těšit z opravdu bohaté úrody jahod, je stěžejní naplánovat jejich přihnojení v ideální chvíli. Stačí dvakrát do roka a jahod budete mít na rozdávání.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ať už pěstujete jakýkoli druh jahodníku, jednu věc mají všechny společnou. A tou je správné načasování hnojení, aby jahody plodily každoročně ostošest. Protože jahody zůstávají na stejném místě poměrně dlouhou dobu, půda se postupně stane zcela nevyživenou a logickým důsledkem je úbytek produkce. Jahody potřebují k dobrému růstu především hnojivo bohaté na dusík, draslík a fosfor. Kdy a jak tedy jahody hnojit, aby byla úroda bohatá a rostliny pohodlně přežily zimu?

Aplikujte hnojivo dvakrát ročně

Správné načasování hnojení je pro rostliny jahod naprosto stěžejní. Hnojivo postačí aplikovat dvakrát do roka, a to brzy na jaře a v druhé polovině léta, aby rostliny bezpečně přezimovaly.

První várka ovlivní růst plodů

S první fází hnojení příliš neotálejte, měla by být aplikovaná ještě předtím, než se objeví první listy. Jen tak se hnojivo dostane ke kořenovému systému a nastartuje jej na produkci jahod. Kdybyste hnojili až ve chvíli, kdy jsou listy již vzrostlé, vedlo by to k jejich dalšímu růstu a živin by už bylo málo pro samotné plody. Chystáte-li se teď na jaře vysadit nové jahody, dejte do půdy místo hnojiva kompost. Samovolným uvolňováním bude postupně vyživovat celý kořenový systém.

Mladá sazenice jahod iZdroj fotografie: Pixabay

S volbou hnojiva buďte obezřetní, mělo by obsahovat vyvážené množství dusíku, fosforu a draslíku. Neměl by převažovat dusík, který by podpořil tvorbu listů, nikoli plodů. Naopak draslík tvorbě plodů napomáhá. Jednou z možností je použít granulované hnojivo s postupným uvolňováním živin. Druhou možností je použít kompost. Zamulčujte pár centimetrů kolem rostlin jahod a zalévejte. Stejně jako v případě granulovaného hnojiva se i živiny a minerály obsažené v kompostu budou postupně uvolňovat a vyživovat kořenový systém rostliny.

Druhá várka připraví jahody na zimu

Pokud pěstujete červnové jahody, aplikujte várku hnojiva až poté, co sesbíráte všechny již zralé plody a další se již neobjevují. Zpravidla tato situace nastává koncem léta. Aplikované hnojivo dodá kořenovému systému potřebné živiny a podpoří růst rostliny. Vitální kořenový systém je důležitý pro velkou úrodu. Navíc je více pravděpodobné, že silná rostlina přežije zimu bez újmy. U stáleplodících odrůd jahod přihnojte, až když jahody přestanou plodit, většinou začátkem podzimu. Rostlina tak zesílí a bude dobře vyživená na velkou produkci jahod v příští sezóně.

Zralé jahody v dlaních iZdroj fotografie: Pixabay

Ke hnojení opět použijte granulované hnojivo nebo kompost stejně jako při jarní várce hnojení. Druhé hnojení neoddalujte, kdybyste použili hnojivo až pozdě na podzim, rostlina by dostala pokyn, že má opět růst. To by ji zbytečně oslabilo a ohrozilo před blížící se zimou, kterou by rostlina nemusela ustát. Úrodu jahod rovněž ovlivňují i sousedící rostliny, vzájemně se obohacují o živiny. Mezi velmi vhodné sousedy se řadí například řepa či hrášek.

Jahody je nutné chránit před mrazem

Konec podzimu představuje čas, kdy je nutné připravit jahody na zimu. Použijte mulč v podobě slámy či drceného listí, který jahody ochrání před mrazy i plevelem. Jahody stejně dobře můžete pěstovat celoročně i doma na parapetu. Se správnou péčí si můžete pochutnávat na sladkých plodech po celý rok a přežijí i zimní období.

Jaké je vaše oblíbené hnojivo na jahody?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články